Nieraz jeszcze zdarza mi się słyszeć negatywne opinie na temat uprawy palm w domu. Generalnie istnieje stereotyp, że są to rośliny wymagające i trudne w utrzymaniu. Są oczywiście takie palmy, którym trzeba poświęcić więcej czasu, ale są także takie, z którymi każdy, nawet początkujący miłośnik palm sobie poradzi. Poniżej znajdziecie listę najmniej wymagających i najłatwiejszych w uprawie. Zupełni sceptycy mogą zacząć od pierwszej pozycji:)

1. Palma chamedora (Chamaedorea elegans)

Palma chamedora  toleruje nawet ciemniejsze pomieszczenia (do 700 Lux!) Potrzebuje wiele wody i znosi sporadycznie stojącą wodę.  Nie powinna stać w pełnym słońcu. Tutaj znajdziesz nasiona palmy chamedora.

2. Palma biczowa – rapis wyniosły (Rhapis excelsa)

Palma biczowa także toleruje ciemniejsze pomieszczenia (do 700 Lux!) Potrzebuje niewiele wody, ale mimo to znosi sporadycznie stojącą w korzeniach wodę.  Palma biczowa nie powinna stać w pełnym słońcu, aby nie doznała uszkodzeń liści. Jej dodatkową zaletą jest to, iż jej liście wyłapują z powietrza zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o rośliny oczyszczające powietrze, to palma biczowa należy do najlepszych. Tutaj znajdziesz nasiona palmy biczowej.

3. Kencja (Howea forsteriana)

Palma kencja to wyjątkowo elegancka palma znosząca także ciemniejsze pomieszczenia (do 700 Lux). Potrzebuje niewiele wody, ale niezbyt dobrze znosi wodę stojącą w korzeniach. Kencja toleruje krótkotrwałe wystawianie na słońce. Zawsze warto wcześniej ją do słońca przyzwyczaić. Możemy wyhodować sobie taką palmę pokojową z nasion. Nasiona palmy kencja warto wcześniej namoczyć w letniej wodzie i dopiero później wysiać do doniczek.

Masz już nasiona palmy? Tutaj dowiesz się krok po kroku jak je wysiać.

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach.