Sadzenie bambusów w donicy | Egzotyczna pogawędka #10

sadzenie bambusów w donicy

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!

Tym razem:

  • powiem Wam o właściwościach ziemi do bambusów
  • porozmawiamy o wielkości i specyfikacji odpowiedniej donicy do bambusów
  • dowiesz się jak odpowiednio nawozić bambusy w donicy

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt jeśli wolisz czytać 🙂

Dla tych z Was, którzy mają balkony i tarasy ten odcinek będzie wyjątkowo interesujący. 

Jeśli jak ja nie macie ogrodu, a chcielibyście mieć egzotyczne rośliny na niewielkiej przestrzeni to słuchajcie dalej :)

Na początek opowiem Wam o 3 najważniejszych rzeczach jeśli chodzi o bambusy w donicach, a potem będę odpowiadała na pytania z Facebooka i Instagrama.

______

Bambus w donicy – o co warto zadbać?

DONICE

1. Na pierwszym miejscu jest donica – jeżeli słuchaliście poprzednich egzotycznych pogawędek to wiecie, że są bambusy, które rosną ekspansywnie i są też bambusy, które rosną słabiej. W zależności od tego jaki bambus sobie wybraliśmy (czy ten, który rośnie silniej, czy ten który rośnie łagodniej), czyli np. filostachysa – bambusa drzewiastego, o grubych pędach, albo fargezję – bardziej bujną, z cieńszymi pędami, ale spokojniej rosnącą  – wtedy odpowiednio dobieramy wielkość donicy.

Dlaczego to ważne?

Jeśli posadzimy bambusa, który rośnie silniej w małej donicy, to szybko braknie mu miejsca na wzrost. Wystarczy go na jakiś rok – dwa, w zależności od pojemnika. Potem korzenie i kłącza zaczną donicę rozpychać od środka. Słaby plastik, czy zbyt mała ceramiczna doniczka mogą nie wytrzymać i pęknąć.

Rozmiar donicy powinien być przynajmniej 2 razy większy niż rozmiar pojemnika, w którym bambusa kupimy. Jeśli np. kupimy bambus w doniczce produkcyjnej, która ma około 24 cm średnicy to docelowa donica powinna mieć przynajmniej pół metra z każdej strony (wysokości, szerokości i długości). 

Moim zdaniem donica powinna mieć minimum 50 x 50 x 50 cm. Dla bambusów drzewiastych – filostachysów – także chętnie wiecej długości i szerokości.

 
 

 
 

Odpowiednio wielki pojemnik jest też ważny z tego względu, że jest w nim miejsce na podłoże. Bambus ma dużo liści i pędów. Jeśli damy mu malutką doniczkę, w której zmieścimy malutko nowej ziemi – roślina szybko spożytkuje składniki odżywcze, a potem zacznie głodować i marnieć. Liście będą żółkły… 

 

Zasada jest taka: im większą doniczkę możecie dać tym lepiej. Dla Was to będzie mniej pracy bo nie będzie trzeba tego bambusa tak często przesadzać. Minimum 50/50cm – szczególnie dla bambusów drzewiastych. Fajnie sprawdzają się donice w kształcie podłużnym. 

2. Donica powinna być stabilna. Solidna donica ceramiczna będzie w porządku. Bambusy rosną wysoko i donica musi utrzymać całe te łodygi z liśćmi. Kiedy mocniej zawieje dzięki stabilnemu pojemnikowi bambus się nie przewróci. 

 

3. Kluczowe są otwory w dnie donicy. Jeśli oglądaliście poprzednie Egzotyczne Pogawędki to wiecie, że bambusy nie lubią mokrych stóp. To oznacza, że jeśli będzie długo padało, a wasz bambus stoi na dworze i nie ma dziurek w donicy – to na dnie zbierze się woda. A nadmiar wody powoduje, że z ziemi robi się bagienko, w którym korzenie bambusów gniją. 

 

KIedy w donicy brak jest otworów, trzeba podlewać bardzo ostrożnie i niejako przewidywać, czy ziemia głębiej już oddała wodę bambusowi, czy jest jej tam jeszcze trochę. Tymczasem górna warstwa może już być przeschnięta. Jeśli wtedy podlejemy – powoli zabijamy naszą piękną trawę :(

 

4. Do każdej donicy przed posadzeniem bambusa trzeba wsypać warstwę drenażu, na przykład 5 cm warstwę keramzytu. Drenaż ma za zadanie odprowadzić wodę z dala od korzenia – poza donicę. 

Na pewno nie polecam donic zwężonych w górnej części. Kiedy bambus wypełni taką donicę korzeniami i kłączami, a my będziemy chcieli go przesadzić – donicę trzeba będzie rozciąć lub zbić. Bambusa nie wyjmiemy przez zwężony otwór.
 

Jeśli chodzi o materiały to terakotowe donice są fajne, bo są naturalne, oddychają. One też powinny być stabilne. Terakotowe donice nieraz oznaczone są jako mrozoodporne, ale jednak zdarza się, że nie wytrzymują i pękają. Warto to wziąć pod uwagę.

Najbardziej optymalne według mnie są donice drewniane. Można sobie je dostać w różnych rozmiarach, czy zrobić samemu :)

 

Jeśli bambus będzie spędzał donicę na zewnątrz, to donicę warto ocieplić styropianem (grubości 3- 5 cm), wtedy potrzebna jest jeszcze większa doniczka – bo styropian zabierze nieco miejsca ziemi. 

Warto też pamiętać o tym, że doniczka, w której kupimy bambus, nie jest jego docelowym domem i po rozpakowaniu paczki wstawiamy go tylko do ładnej osłonki. Bambus jakiś czas przeżyje w takiej produkcyjnej doniczce, ale też nie za długo. Doniczka produkcyjna ma za zadanie tylko przetransportować trawę do Ciebie. Jest w niej po prostu za mało miejsca i bambus tylko czeka, żeby go przesadzić i dać mu pole – czy też w tym przypadku doniczkę do popisu.  

______

O BAMBUSACH NA BALKONIE ROZMAWIAŁAM Z GOSIĄ W JEDNEJ Z NASZYCH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK

 

ZIEMIA

Bambus, który rośnie w donicy ma tyle przestrzeni i ziemi do życia, ile my mu jej damy. 

Ziemia powinna być:

  • przepuszczalna
  • dobrze zatrzymująca wodę
  • żyzna (bogata w składniki mineralne)
  • o neutralnym pH

Cała egzotyczna pogawędka #8 była o ziemi dla bambusów, więc odsyłam Was tutaj.

______

 

NAWOŻENE

Tak jak wspominałam bambus w doniczce ma do dyspozycji tylko to co my mu damy (plus światło słoneczne oczywiście :) Jeśli wyczerpie wszystkie składniki odżywcze, które mógł pobrać z ziemi – to zacznie głodować. Będzie żółkł, mogą się pojawić choroby, szkodniki, będą opadały liście.

v

Można nawożenie załatwić w sposób szybki i łatwy – zaraz przy sadzeniu mieszamy do ziemi nawóz w granulkach do bambusów COMPO i to jest jedna aplikacja na cały rok. Można też użyć nawozu do trawnika, obornika końskiego…

Jeśli jednak mamy nawóz w płynie to warto po posadzeniu bambusa odczekać jakieś 4 tygodnie, żeby on się „ogarnął” w tej ziemi i wtedy podlane takim nawozem bambusy nie doznają uszkodzeń korzeni. 

______

 

PODLEWANIE

Z podlewaniem jest tak, jak z ziemią – bambus jest niemal całkowicie zależny od nas, chyba, że nie stoi pod zadaszeniem i może na niego padać deszcz. Podlewanie jest szczególnie ważne zaraz po posadzeniu – ziemia nie może wyschnąć na wiór. Wtedy bambus zacznie ściągać wodę z liści – liście marnieją i w końcu mogą opaść.

Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna, sprawdzać to możemy palcem. 

______

 

Dodam Wam jeszcze jeden pro-tip!

Kiedy liście bambusów zaczynają opadać, warto zostawić je na ziemi. Zawierają krzem, który jest potrzebny bambusom w zimie. Poza tym ściółka z liści sprawia, że woda z podłoża paruje nieco wolniej.

______

PRZECHODZIMY TERAZ DO PYTAŃ

  1. Czy donice się ociepla w jakiś sposób?

Tak, można w środku wyłożyć ją styropianem (grubym na 3-5 cm). Jeśli nie możemy bambusa schować na zimę do jakiegoś jasnego i chodnego pomieszczenia, to warto też donicę na styropianie postawić. Całość przysuwamy do ściany budynku, jest tam nieco cieplej, bo mury nagrzewają się i stopniowo oddają ciepło.

2. Jaka powinna być głębokość donicy?

Minimum 50 cm.

3. Czy jest możliwość zostawić taką donicę na zimę na zewnątrz, czy jednak przemarznie? 

To zależy, bo najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest schowanie bambusa do pomieszczenia na zimę (jasne i chłodne!). Jeśli nie mamy takiej możliwości to pamietajmy, żeby wyłożyć donicę styropianem, postawić ją też na styropianie i ześciółkować powierzchnię ziemi, po to, żeby bryła korzeniowa była ochroniona. Najważniejsza jest ta bryła korzeniowa – jeśli ona przetrwa zimę, to nowe pędy pokażą się wiosną.

4. Ja już nawoziłem swoje bambusy obornikiem bydlęcym. Czy nie za szybko? Widziałem, że już młode pędy zaczynają wychodzić, a teraz mamy akcent zimowy za oknem. 

Może trochę za szybko, ja bym poczekała do momentu aż nie będzie przymrozków. Koniec marca/początek kwietnia to jest najlepszy moment na nawożenie. 

5. Czy można wymieszać ziemię z piaskiem, żeby było bardziej przepuszczalne? Chodzi o przesadzenie bambusa.

 

Jak najbardziej, jeśli ziemia jest bardziej gliniasta to też piasek sprawi, że będzie ona bardziej przepuszczalna. 

 

6. Czy dolistnie można nawozić?

Można, ale nie stosowałabym tego nawozu jako jedynego nawozu, bo będzie mało odżywczy. Raczej zadziała na lolor liści – będą bardziej zielone od nawozu z większą zawartością azotu. Najlepiej używać niewielkiej dawki, żeby nie poparzyć liści. Lepiej skupić się na tym, żeby składniki odżywcze były w ziemi.

7. Jaka powinna być woda do podlewania?

Najlepiej żeby była odstana – najważniejsze, żeby nie była zbyt zimna bo rośliny dostaną szoku. 

Nie powinna być też zbyt mocno zasadowa. Deszczówka też jest ok.

8. Jak podlewać bambusy zimą?

Zimą podlewanie jest bardzo ważne, bo wbrew pozorom jest ona dla nich kluczowa. Bardzo często zimą bambusy umierają nie dlatego, że zamarzły, tylko dlatego, że uschły. 

Miały po prostu za mało wody w ziemo. Jeśli mamy ładniejszy dzień i nie będzie przymrozków to wtedy warto bambus podlać.

9. W garażu bez okna nie da rady przeżyć zimy?

Przeżyć przeżyje, ale jeśli to będzie wilgotny garaż, to może na liściach pojawić się pleśń, z braku światła mogą żółknąć. Warto zaopatrzyć się wtedy np. w jakąś lampę doświetlającą. 

10. Czy zaleca się okrywać liście bambusa jakimś płótnem? 

Warto to zrobić, szczególnie jeśli miejsce będzie wietrzne. Warstwa agrowłókniny będzie ochraniała je przed wiatrem. 

11. Na jaki okres i jak duża donica w zależności od rodzaju bambusa? 

Donica minimum 50cm/50cm/50cm, jeśli wybierzesz bambus drzewiasty to długość i szerokość najlepiej większa.  

Im większa donica tym na więcej czasu wystarczy.

12. Ile roślin/ziarenek w jednej donicy? 

Do doniczki jednolitrowej około 5 nasionek. Sama nie jestem za wysiewem bambusów z nasion (jełi plannujesz je potem sadzić w ogrodzie). Opowiadałam o tym tutaj, pod koniec.

13. Czy będzie rósł na północnym balkonie? 

Będzie rósł, ale trzeba wybrać gatunek, który lubi słońce (filostachysy, niektóre fargezje i pleioblasty). Jeśli chodzi o konkretne gatunki to np. fargezja rdzawa (ona rośnie bardzo bujnie na boki), fargezja olbrzymia (rośnie kolumnowo), fargezja lśniąca ‘Volcano’.  

ZAPISUJĄC SIĘ NA NEWSLETTER OAZA-PALMY OTRZYMACIE ZA DARMO ŚCIĄGAWKĘ W KTÓREJ SĄ WYPISANE GATUNKI, KTÓRE PASUJĄ DO KONKRETNEGO MIEJSCA (SŁOŃCA, CIENIA I PÓŁCIENIA).

14. A co na taras do donic? Tak by docelowo osiągnęły do 2 metrów wysokości?

Fargezje, które rosną pionowo, albo bardziej bujnie. Dorosną do 2-2,5 m. Można je przycinać na wysokość. Warto dobrać gatunek pod stanowisko, jakie mamy (słońce, cień lub półcień).

 

 

🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek


 
 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *