Zastanawiałeś się kiedyś, czy w Polsce jest możliwa uprawa bananowców w gruncie? Jeśli tak, to świetnie!

Marcin z forum palmiarnia.info zgodził się napisać dla Was krótki praktyczny poradnik, który zawiera esencję wiedzy na ten temat 🙂 Zapraszam i polecam forum, które tworzą specjaliści, praktycy i eksperymentatorzy. 

Na zachętę dodam, że co niektórym – tak jak mnie – odbiła palma na punkcie roślin egzotycznych! 

Poniżej znajdziesz gościnny wpis Marcina 🙂 Zapraszam!

 

bananowce

Bananowce w gruncie – czy taka możliwość w ogóle istnieje? TAK! Jak zwykle trzeba trochę pomyśleć, zastanowić się i zacząć działać!

Urok i czar bananowców polega na tym, że ich widok niechybnie przywołuje obraz gorących krain, ciepłych dni i egzotycznych podróży. Dlaczego nie mieć ich w swoim przydomowym ogrodzie? Dobierając odpowiedni gatunek i poświęcając bananowcom trochę czasu możemy tak na dobrą sprawę cieszyć się egzotycznym widokiem od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Niektóre odmiany bananowców potrafią wybaczyć nawet małe przymrozki. Nie wyrządzą im wielkiej krzywdy.

Przejdźmy do konkretów. Istnieje co najmniej kilka sposobów uprawy bananowców w gruncie. Na zaproszenie Sylwii z bloga Bambusowysen.pl opiszę dziś jeden z nich.

 

Uprawa bananowca – od czego zacząć?

Przede wszystkim od wyboru odpowiedniej odmiany bananowca. Moje myśli kierują się od razu w stronę japońskiego bananowca Musa basjoo. Sprawdzone, dobrze znoszące kapryśną pogodę. Od dużych mrozów (bryła korzeniowa) do wielkich upałów jakie mamy w ostatnich latach – to przyjemność doświadczać siły jego wzrostu. W polskich warunkach z łatwością może osiągnąć 3-4 metry wysokości. Szczęściarze będą cieszyli się także wyższymi okazami.

Dobrze – mamy już wybraną odmianę. Następnie nie pozostaje nam nic innego jak wkopać bananowca do gruntu.

 

Gdzie kupić sadzonki bananowca?

 

Dobrej jakości sadzonki bananów do ogrodu niełatwo znaleźć stacjonarnie, szczególnie, jeśli szukasz konkretnego gatunku.

Ładne sadzonki bananowca ma w ofercie sklep wysyłkowy wloskierosliny.pl. 

 

Kiedy wysadzić bananowca w gruncie?

Wczesną wiosną (dla odważnych marzec, optymalnie – kwiecień, dla zachowawczych – maj).

Uprawa bananowców w Polsce

 
 

Jakie stanowisko będą preferowały bananowce?

Przede wszystkim jak najbardziej słoneczne. Ekspozycja południowo – zachodnia mile widziana. Po drugie, jaka ziemia będzie odpowiednia? Bogata w składniki odżywcze, żyzna, chętnie widziany kompost. Po trzecie, dużo, dużo wody. Uproszczając sprawę.

Bananowce wymagają egzotycznej trójcy. Dużo:

  1. słońca
  2. pożywnego jedzenia
  3. wody.

 

Znakiem, że bananowcom jest dobrze i akceptują to, co dla nich robisz, będzie pojawienie się pierwszych liści.

Uprawa bananowców w Polsce

Zapewniam, że będziesz je za każdym razem liczył. Na początku. W trakcie trwania sezonu liści będzie przybywało w zastraszającym tempie, a wtedy nikt już nie będzie myślał o tym by je wszystkie zliczyć 🙂

 

I co dalej?

Praktycznie to już koniec naszych działań na czas wiosny i lata. Gdy zapewnisz odpowiednie warunki – bananowce będą odwdzięczały się szybkim wzrostem i pięknymi liśćmi.

uprawa-bananowcow-w-polsce-3_mini

 

Dla super szczęściarzy bananowce przewidziały jeszcze jeden bonus: małe owoce – banany!

 

Uprawa bananowców w Polsce

 

W dobrym stanie bananowce będą potrafiły dotrwać nawet do późnej jesieni. Połowa października to już naprawdę dobry wynik.

 

Uprawa bananowców w Polsce

Niewątpliwie wiele zależy od przymrozków w danym roku. Jednak ostatecznym sygnałem do tego, by zakończyć sezon bananowców, będzie naturalne ścięcie liści przez nocny, jesienny przymrozek.

 

Gdy sytuacja taka będzie miała miejsce – pozostaje ostatnia sprawa: ścięcie liści, wykopanie bananowców do donic i umieszczenie ich na czas zimy w chłodnym pomieszczeniu.* Nawet z małym dostępem światła. W takiej pół-hibernacji, nasze bananowce powinny dotrwać w zdrowiu do kolejnego sezonu rozpoczynającego się już przecież za kilka miesięcy.

 

*można także zostawiać bananowce w gruncie. Ten sposób zimowania zalecany jest dla osób, które mają większe doświadczenie w uprawie egzotyków.

Marcin Stolarski, palmiarnia.info