Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Uprawa bananów w ogrodzie | Rozmowa z Maćkiem Iskrą | Egzotyczna Pogawędka #9

banany w ogrodzie

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!

Tym razem:

  • odpowiadamy na nurtujące wszystkich pytanie: czy można wyhodować we własnym ogrodzie jadalne banany?
  • rozmawiamy o tym co takiego wyjątkowego jest w bananowcach?
  • zdradzamy gdzie kupić nasionka bananów

 

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt jeśli wolisz czytać 🙂

Dzisiaj naszym gościem jest Maciek Iskra! Znacie go z kanału ‘Ogród Macieja i rośliny egzotyczne’ na Youtube oraz z grupy FB o tej samej nazwie.

Maciek opowie nam dzisiaj jak uprawiać banany w ogrodzie. Bardzo zachęcam do wsparcia Maćka w przebudowie warsztatu po tacie na szklarnię dla egzotycznych roślin. Na swoich kanałach i dziś tutaj z nami dzieli się swoją wiedzą za darmo, więc jeśli chcecie się odwdzięczyć – tutaj znajdziecie zrzutkę na Patronite.

Ja się nazywam Sylwia Hennek i odbiła mi palma na punkcie bambusów i palm – i trochę bananów ;) Mamy nadzieję na dzisiejszej egzotycznej pogawędce zarazić Was tą miłością do egzotycznych roślin. Na początek chciałabym żebyś powiedział kilka słów o sobie Maćku.

Maciek: Cześć! Jestem Maciek Iskra i prowadzę kanał na YT o nazwie Ogród Macieja i rośliny egzotyczne. Egzotykami i bananami zajmuję się od 4 lat, a zaczęło się od bananowca kupionego w markecie. Wciągnąłem się w to, coraz więcej czytałam, dowiadywałem się o bananach i to trwa po dziś dzień. Nie mogę przestać kupować kolejnych roślin :D 

Sylwia: Widziałam, że już wrzuciłeś 330 odcinek na swój kanał na YT i chciałam zapytać, gdzie Twój ogród dokładnie się znajduje?

Maciek: Na Dolnym Śląsku, 16 km od Legnicy, 50 km od Wrocławia. 

Sylwia: Super! Przygotowałam kilka pytań, ale mam też pytania od naszych odbiorców. Na początek chciałabym wiedzieć jak długo uprawiasz banany i czy to właśnie od bananów się zaczęło? 

Maciek: Zaczęło się od najpopularniejszego bananowca, którego możemy kupić w markecie i to zaczęło się 4 lata temu. Był to Musa acuminata ‘Super Dwarf Cavendish’.

Sylwia: To faktycznie całkiem sporo i nawet jak się popatrzy na największego banana w Twoim ogrodzie to mogłoby się wydawać, że zdecydowanie dłużej się nimi zajmujesz. Ale do tego za chwilę dojdziemy. Co jest w nich według Ciebie takiego fajnego? Uprawiasz sporo gatunków bananów –  co takiego najbardziej Ci się spodobało, że wybrałeś właśnie je?

Maciek: Szczególnie podobają mi się ich liście. Banany bardzo szybko rosną, u większych bananów pióropusze liści są naprawdę wielkie. Niektóre mają cętki, niektóre nie, różnorodność kolorystyczna. Sama szybkość wzrostu też jest bardzo ciekawa. 

Sylwia: To jest niesamowite z tym wzrostem, bo wiem, że jak się posadzi banana do gruntu to w ciągu jednego sezonu może wzrosnąć nawet do 4 metrów.

Maciek: Do 4 metrów w ciagu sezonu to nie ;) Ten mój największy ma 4,3 metra i już jest 4 sezon u mnie do czubka liścia.

Sylwia: Okej to teraz powiedzmy, że chciałabym posadzić swój pierwszy banan w ogrodzie, ale nie wiem za bardzo co i jak. Czy jest taki gatunek, który byś polecił na początek? 

Maciek: Celowałbym napewno w te banany najbardziej odporne na chłód np. Musa basjoo – to jest moim zdaniem najlepszy wybór dla osób początkujących. Nie ma bananów mrozoodpornych, więc i tak trzeba je okryć mocniej na zimę. Ja w tym roku używałem do tego budki styropianowej, w środku były żarówki choinkowe z termostatem ustawionym na 5 stopni. Można też takiego banana okryć styropianem, dodać do środka liści i przykryć folią, żeby do środka nie dostała się woda. I to powinno wytrzymać – a jeśli coś by się stało i jednak się przymroziło, to ścinamy banana od góry do momentu zdrowej tkanki i on napewno nam odbije. (Czytaj więcej o zimowaniu: Uprawa bananów w gruncie)

Sylwia: Czy można mieć z tych bananów, które w ogrodzie uprawiamy owoce? 

Maciek: Do jedzenia raczej nie, rzadko się zdarza, by one dojrzały. A jeśli byśmy chcieli wyhodować banany jadalne to np. Musa acuminata on daje jadalne owoce, ale te banany powinny być całorocznie w ciepłym pomieszczeniu i doświetlane. 

Sylwia: U nas okres wegetacyjny jest zbyt krótki by one mogłyby faktycznie dojrzeć. Czasami gdy latem spaceruję sobie po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, obserwuję rosnące tam banany i one mają żółte, bardzo efektowne kwiaty, ale owoce są malutkie. 

Wiem, że jest też bardzo fajny banan Musa velutina. Jest często uprawiany w donicach i wykształca piękne różowe kwiaty i owoce. Wyglądają super, ale w środku owocu jest sporo nasion, mało miąższu. (Nasiona banana karłowego Musa velutina znajdziesz tutaj.

Maciek: Praktycznie każdy banan da się zjeść, one nie są trujące, ale po prostu są niesmaczne. Nie testowałem tego na sobie, ale znam osoby, które to robiły i właśnie mówią, że np. Musa velutina ma w środku bardzo dużo nasion. 

Sylwia: Kiedyś kupiłam w markecie takie małe bananki i nie poczekałam dobrze, aż dojrzeją. Spróbowałam i to było okropne! Miało taki cierpki smak. A potem zostawiłam je i poczekałam aż zmiękną – wtedy były przepyszne, słodziutkie. 

Teraz możemy przejść do konkretów :) Jakiej ziemi potrzebują banany, żeby fajnie rosły?

Maciek: Na każdej roślince jak kupujecie jest napisane „ziemia przepuszczalna i żyzna”. I tyle wystarczy. Ja stosuję ziemię uniwersalną, zmieszaną z perlitem. Na ogród dosypuję jeszcze odrobinę obornika granulowanego, kompostu i to tyle.

Sylwia: Banany to żarłoki jeśli chodzi o składniki odżywcze. Dlatego np. w samym piasku nie dają rady. Powiedz jeszcze jak pielęgnować banany w ogrodzie?

Maciek: Przede wszystkim podlewać, często nawozić nawozem potasowym. I nawóz z fosforem, bo on wspomaga zabarwienie liści. 

Sylwia: No właśnie, a jak kupujesz nawóz, zwracasz uwagę na to co na etykiecie (składniki odżywcze), czy masz jeden sprawdzony, którego używasz i mógłbyś tutaj polecić?

Maciek: W poprzednim sezonie używałem nawozu do pomidorów i do hortensji. One zawierają dużo potasu.

Sylwia: To ciekawy wybór dla bananów! A jak banany zimować? To zależy też od gatunku bananów: jedne się wykopuje, drugie można zostawić. Jak to wygląda w praktyce?

Maciek: Banany nie są odporne na mróz, niektóre można okryć w ogrodzie, a inne trzeba wykopać. I większość bananów ja też w tym roku wykopałem. Zostawiłem jeden i on niestety padł. Drugi, który zostawiłem jeszcze jest w ochronnej budzie i narazie jest ok. Napewno wszystkie banany ciepłolubne takie jak Musa acuminata trzeba wykopać. Zimujemy w pomieszczeniu ciepłym od 20-32 stopni jak przyświeci słońce. Całą zimę nie podlewamy – to ma po prostu przetrwać. A potem pod koniec marca, początek kwietnia można zacząć go wybudzać – banan musi mieć czas na to żeby się znów ukorzenić.

Sylwia: Potem sadzisz je do gruntu z doniczką, czy bez?

Maciek: Banan potrzebuje przestrzeni dla korzeni, wiec sadzimy bez donicy. 

Sylwia: Skąd bierzesz sadzonki? Siejesz z nasion, czy z kupujesz już małe banany? 

Maciek: Tak, kupowałem z nasion z Twojego sklepu m.in. a sadzonki zamawiałem z różnych sklepów internetowych. Najłatwiej wygooglać nazwę banana, który nas interesuje i przekierujemy się bezpośrednio do sklepów. Ale wymieniam się też ze znajomymi z grup roślinnych.

Sylwia: Czy są według Ciebie takie rośliny, które dobrze wyglądają z bananami?

Maciek: Zależało mi żeby w moim ogrodzie był taki klimat dżungli. Sadząc banany jako rośliny wyższe z niższymi. Za mną widzicie np. alokazje, one mają to do siebie, że lubią ciepłe podłoże. Uprawia się je podobnie do bananów.

Sylwia: Czyli jeśli ktoś ma już banany i sobie z nimi radzi to z alokazją też sobie poradzi?

Maciek: Tak, jak najbardziej można to tak przełożyć.

Sylwia: Powiedz jakie jeszcze masz rośliny? Wiem, że gdzieś masz też kolokazje.

Maciek: Mam jeszcze kolokazje, alokazje, kaladium (te mniejsze z kolorowymi liśćmi), strelicję królewską. Palmy, bambusy – czego ja tu nie mam :D 

Sylwia: Maciek ostatnio wykopuje tuje i idzie w stronę egzotyków na 100% :) Jeszcze tak na koniec: czy masz jakiś pro-tip, wisienkę na torcie, która pomoże osobom, które mają banany lub chcą mieć, że jak to zapamiętają to napewno pójdzie im lepiej?

Maciek: Banany trzeba odpowiednio zimować, trzeba wiedzieć jaką mamy odmianę, żeby zrobić to prawidłowo i wiedzieć, czy trzeba np. doświetlać czy nie.

Sylwia: To co mówisz można sprowadzić do jednego wniosku, że trzeba wiedzieć jaką mamy odmianę banana, żeby dobrze dobrać do niego pielęgnację i wiedzieć jak się z nim obchodzić. 

Przejdźmy teraz do pytań nadesłanych przez naszych odbiorców w zeszłym tygodniu.

Pytanie 1: To była moja pierwsza zima z bananami, mam Musa basioo, który pięknie się trzyma. Mam też czerwonego Maurelii i tu jest też wszystko dobrze, ale zabiłam dwa okazy Musa Grand Nain. Trzymane w identycznych warunkach, dbałam o nie w taki sam sposób. W jednym obcięłam pień o połowę i mam nadzieję, że coś z niego wyrośnie.

Maciek: Tak jak wspomniałem nie można trzymać wszystkich bananów w takich samych warunkach. Trzeba poznać ich potrzeby. Np. Banan Grand Nain jest z tych ciepłolubnych  i one powinny być trzymane w cieple (od 20 stopni wzwyż). 

Pytanie 2: Czym najlepiej nawozić banany wiosną?

Maciek: Nawozy potasowe np. do pomidorów, do hortensji.

Pytanie 3: Mam banana Ensete glaucum z nasionka i nie wiem czy trzymać go w doniczce na ten sezon, czy mogę go wkopać do gruntu? 

Maciek: Mam też tego banana ma około 30 cm. Można go posadzić w pierwszym sezonie w donicy takiej około 10 litrów, albo w gruncie bezpośrednio. (Tutaj znajdziesz nasiona banana śnieżnego Ensete glaucum).

Pytanie 4: Ensete ventricosum w wersji czerwonej i zielonej są uprawiane identyczny sposób i są tak samo stare. Jednak podczas, gdy Maurelli rośnie zdrowo i przekroczył już 3,5 metra wysokości to ventricosum trzeci raz ledwo przeżył zimę. W ciagu lata rośnie jak krzak i nie idzie w górę. Testowałem różne warunki dla nich i wszystkie 3 padły. Odmiana zielona tak bardzo różni się od czerwonej Maurelli, że wszystkie problemy wynikają ze złej odmiany, nasionka, z którego roślina wyrosła, albo z błędów w uprawie?

Maciek: Ensete ventricosum są słabsze, są bardziej podatne na błędy. Ja np. przenawoziłem te banany. Przelewałem je wodą (wypłukiwałem nawóz), ale do jesieni nie zdążyłem się z tym uporać. Za dużo mocznika sypnąłem i spaliłem. Kilku moich znajomych z Facebooka też się właśnie żaliło, że zielone Ensete ventricosum niestety są podatne na choroby. Maurelli czerwone są wytrzymalsze.

Pytanie 5: Jak to jest, że nie można kupić nasion Maurelli? Szukam od jakiegoś czasu i Ensete ventricosum jest masa nasion na rynku. Czy młode roślinki są czymś szprycowane, że przybierają ten czerwono-bordowy kolor?

Maciek: Gdzieś to wyczytałem, że Maurelli został znaleziony na którejś plantacji Ensete ventricosum zielonego jako naturalna hybryda i komuś się to spodobało. Zaczęli go rozmnażać i selekcjonować. Także Maurelli to jest po prostu Ensete ventricosum tylko w innym kolorze wyodrębnionym przez taką selekcję. 

 

Teraz pytania z Instagrama!

Pytanie 6: Czy zimując banana trzeba mu obcinać wszystkie liście? 

Maciek: Nie, to nie jest konieczne. To zależy m.in. od pomieszczenia w jakim go zimujemy, od warunków w jakich będziemy go zimować. Nie ma na to reguły. Jeśli jest zbyt duży do danego pomieszczenia – obcinamy.

Pytanie 7: Mam banana w domu, kiedy mogę go wynieść na dwór?

Maciek: Ja swoje banany, które mam w piwnicy już zacząłem powoli wybudzać. Przyzwyczajam je do słońca, żeby się oswoiły z warunkami na dworze. To widać od razu po liściach jak gdzieś go za szybko przymrozi, że robią się np. brązowe.

Pytanie 8: Co myślisz o tym żeby banany uprawiać cały rok w domu? 

Maciek: Trzeba się strzec przędziorków, ale spokojnie można uprawiać te mniejsze gatunki np. karłowate. Widne stanowisko w domu i nie powinno być problemu. W cieple trzymać, ale troszkę od grzejnika odsunąć, żeby nie przesuszyć, do tego zraszanie.

Pytanie 9: Gnojówka z pokrzywy może być do nawożenia?

Maciek: Może być, ale ona jest bardzo azotowa. Na początku sezonu żeby pobudzić banana to tak. 

Pytanie 10: Jaki obornik wybrać? Bydlęcy, koński, kurzy?

Maciek: Bydlęcy i koński.

Pytania 11: A czy takiego banana można na stałe posadzić w doniczce wyścielonej styropianem? 

Maciek: Chyba można, styropian jako materiał mu nie zaszkodzi, ale może po prostu rozerwać ten materiał, jeśli pojemnik będzie za mały. 

Pytanie 12: Czy jest sens sadzić Musa basjoo od wschodniej części gdzie od 11 jest cień. 

Maciek: One raczej potrzebują słonecznego stanowiska, więc nie koniecznie w tym przypadku. 

Pytanie 13: W jaki sposób wykopać np. 3-metrowego bananowca? 

Maciek: Szpadel i heja! :D Bardzo łatwo jest to wykopać, bo to nie są takie korzenie jak w przypadku np sosny. Trudniej przenieść dużego banana do zimowej kwatery :)

Pytanie 14: Jakie szkodniki oprócz przędziorków mogą męczyć banany?

Maciek: Mszyce – nie bawię się w żadne środki, po prostu zmywam je wodą z węża ogrodowego, tylko liście.

 

🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *