Uprawa oliwki w doniczce

oliwka w doniczce

Drzewko oliwne, zwane też po prostu oliwką, kojarzy mi się z ciepłą, owianą słoną wodą Dalmacją. Pierwsza oliwka jaką kupiłam była obsypana białymi kwiatami i miała formę piramidy. Zobaczycie ją na zdjęciu niżej.

Teraz bardziej podobają mi się naturalnie wyglądające nieduże drzewka oliwne, ale ciekawie wyglądają też takie, które są silnie przycinane w formę bonsai i rosną w płaskich misach. 

Uprawa oliwki w donicy

Oliwki niestety nie są naszymi rodzimymi drzewami, bardzo żałuję :) Uwielbiam śródziemnomorski klimat i temperaturę. Rosną w obszarze Morza Śródziemnego, Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie. My zaś możemy cieszyć się oliwką uprawianą w donicy na balkonie lub tarasie. Wspaniale rośnie też w ogrodzie zimowym.

Oliwka nie jest na tyle odporna na mróz, aby bez problemu zimować w gruncie. Oczywiście można spróbować, jeśli mieszkacie w cieplejszych regionach Polski i macie do dyspozycji nagrzane słońcem i osłonięte od wiatru miejsce.

Czy oprócz tego, ze oliwka wnosi ten nostalgiczny powiew wakacji nad Adriatykiem, możemy spodziewać się własnych oliwek na balkonie?

Jeśli masz tylko jedno drzewko, to raczej nie mogłeś cieszyć się małymi zielonymi kulkami. Powód jest prosty: oliwka potrzebuje partnera (tak jak drzewa owocowe). Tylko jeśli mamy dwa drzewka oliwne mogą się one nawzajem zapylić i wykształcić owoce.

Możemy przy zapyleniu pomóc im pędzelkiem! Przenosimy wtedy pyłek z kwiatów z jednego drzewka na kwity drugiego.

Czytałam też o odmianach samozapylających się, jak “Frantoio”, “Leccino”, “Agandou” czy “Cailletier”. Niestety, są rzadkie…

 

Gdzie kupić sadzonki, aby rozpocząć uprawę oliwki w doniczce?

Jest kilka sklepów ogrodniczych, które mają je w ofercie. Sadzonki oliwki możesz kupić np. w sklepie wloskierosliny.pl

Uprawa oliwki w donicy

Jak pielęgnować i uprawiać oliwkę?

Co już wiemy o oliwce? Wiemy, że potrzebujemy dwóch egzemplarzy, jeśli chcemy mieć owoce.

Poza tym wiemy, że oliwka uprawiana w doniczce nie wytrzyma mrozu. Stąd prosty wniosek – wynosimy ją na dwór dopiero wtedy, gdy nie spodziewamy się już długotrwałych mrozów. Nie zaszkodzi jej pojedyncza noc spędzona na mrozie.

A jak pielęgnować oliwkę europejską? To łatwe – ogólnie rzecz biorąc. Dużo słońca, regularne podlewanie – o, to już właściwie wszystko.

Wiosną, czyli na początku czasu wzrostu, warto zasilić oliwkę nawozem. Używam odżywki Compo do roślin śródziemnomorskich.

Jeśli macie oleandry, bugenwille, laury – wystarczy Wam jeden nawóz do nich wszystkich.

Warto pamiętać, że choć w swoim naturalnym środowisku oliwki dobrze znoszą susze, kiedy uprawiamy je w donicy muszą być regularnie nawadniane. Z drugiej strony nie mogą jednak stać w wodzie, bo bardzo szybko gniją im korzenie.

Przycinanie oliwki

Możemy uznać, że nasza oliwka wymaga przycięcia, bo np. bardziej podobają nam się formowane kuliste korony liści lub korona jest zbyt duża. Nie ma problemu. Drobne przycinanie można stosować w każdym czasie.

Kiedy jednak chcemy ciąć konkretniej, robimy to wiosną. Dlaczego? Taka mocno podrażniona oliwka będzie miała cały sezon na to, aby spokojnie dojść do siebie i się wzmocnić.

oliwka

Drzewko oliwne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Oliwka rośnie, wiec może wymagać też przesadzenia, gdy doniczka okaże się za mała. Po czym to poznajemy? Doniczka jest za mała, gdy w otworkach w dnie pojemnika widać korzonki. Oliwki lubią piasek i glinę.

Jeśli mamy taką ziemię w ogródku, możemy spokojnie jej właśnie użyć. Jeśli takiej nie mamy kupujemy uniwersalną ziemię kwiatową i mieszamy ją z piaskiem. Dobrze nadaje się też podłoże do cytrusów.

Ważne jest stanowisko, w jakim rośnie oliwka europejska. Jeśli nasz balkon nie jest oazą słońca, lepiej zrezygnować z uprawy oliwki w doniczce, bo potrzebuje ona… słońca, słońca, słońca. Im więcej, tym lepiej.

Nasze lata też bywają różne, dlatego warto, aby miejsce dla oliwki było osłonięte. Idealnie przy ścianie czy murku, gdzie wiatr nie dochodzi i jest cieplej niż na środku tarasu.

 

Jeśli w międzyczasie przyjdą też chłodniejsze dni, czy nawet lekki mróz, taka nagrzana ściana i osłonięte miejsce ochronią oliwkę przed tymi niekorzystnymi warunkami.

Gdy mamy przeczucie, że ziemia w doniczce może zamarznąć, zabierzmy ją do środka.

Oliwki zaczynają kwitnąc najwcześniej pod koniec kwietnia i cieszą nas białymi, żółtawymi czy różowymi kwiatami do końca czerwca.

Jeśli dobrze zadbamy o oliwkę, to mamy przyjaciela na całe życie, albo i całe pokolenia. Oliwki mogą żyć nawet 600 lat.

Czemu zatem nie zostawić wyjątkowego spadku? :) Tylko popatrzcie.

drzewko oliwkowe

    3 odpowiedzi

    1. Dzień dobry, mam oliwkę 20 lat. Jedną z odmian samozapylających, bo miała już parę razy owocki. Stoi na tarasie, przy południowej ścianie domu. Na zimę owijamy jej donicę kartonem i folią. W przypadku silnych mrozów wstawiamy do domu. Ostatnie dwie zimy przestała na tarasie (Dolny Śląsk)

      1. Moja też, od kwietnia do listopada stoi na dworze. Też mieszkam na Dolnym Śląsku i myślę o zostawieniu na zimę na tarasie, oczywiście zabezpieczę ją.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *