Rozwiewamy obawy o pielęgnacji bambusów

Bambusy to rośliny, które ludzie obserwują z zaciekawieniem i jednocześnie z pewną dozą wątpliwości.

Rośliny te są egzotyczne, a klimat panujący w Polsce niekoniecznie egzotyczny przypomina. Dla nas – osób, które na co dzień zajmują się sprzedażą, sadzeniem i pielęgnacją bambusów pewne kwestie wydają się być oczywiste!

Dlatego dzisiaj odpowiadamy na Wasze wątpliwości, o których daliście nam znać w ostatniej ankiecie. Pokażemy Wam też, dlaczego nasi obserwatorzy wybrali właśnie bambus do swojego ogrodu i donicy.

 

bambus na tarasie

 

 

Dlaczego wybraliście bambusy?

 

Z powodów, które sprawiły, że zapragnęliście mieć bambusy, najczęściej piszecie, że chcecie dodać swojemu ogrodowi egzotycznego i zimozielonego akcentu. Że bambusy są piękną ozdobą balkonu i mogą pomóc w osłonięciu się od sąsiadów. A także dają poczucie spokoju, wolności i energii.

U niektórych z Was już rosną – i chcecie więcej lub też czekacie na nie bardzo, by w końcu poczuć więcej prywatności.

Zapytaliśmy Was również: “Z czym Ci się kojarzą bambusy?”. I musimy przyznać, że nam dokładnie tak samo bambusy kojarzą się z:

 • z wolnością, słońcem
 • z odpoczynkiem
 • z wakacjami
 • z egzotyką
 • ze spokojem.

No tak, bambusy to zdecydowanie egzotyka i spokój. Mając je w ogrodzie można przez chwilę poczuć się jak na wakacjach bez potrzeby wyjeżdżania daleko. Uspokoić myśli patrząc na liście poruszane wiatrem i słuchając ich szumu.

Otaczając się zielenią łatwiej nam zachować równowagę. Po ciężkim dniu w pracy odpoczynek w ogrodzie wśród roślin działa zbawiennie na naszą głowę, nerwy i zdrowie. Połącz to z przyjemną jogą, medytacją czy muzyką, a stan ZEN w Twojej oazie spokoju będzie na wyciągnięcie ręki.
Albo po prostu spokojnie, świadomie pooddychaj. Lepsze samopoczucie gwarantowane :)

 

 

Wasze pytania, obawy – i nasze odpowiedzi

 

Obawiam się zimy.

Bambusy to naprawdę odporne rośliny. W moim ogrodzie rosną już niemal 10 lat. Podobnie w opolskim Zoo, gdzie poza solidną warstwą ściółki chroniącej przed zimnem korzenie nie mają żadnego okrycia na zimę.


Zimowanie i pielęgnacja bambusów w ogrodzie nie jest niczym skomplikowanym. Sypiemy warstwę ściółki właśnie, a jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie możemy dodatkowo otulić je białą agrowłókniną. Tak jak otula się wrażliwsze ogrodowe krzewy.


Z kolei zimowanie bambusów w donicy jest nieco trudniejsze. Najlepiej mieć ocieplony pojemnik już na start. Potem ustawić go na styropianie dla ochrony przed chłodem od spodu. Następnie ześciółkować i otulić włókniną. Gdy będzie mróz przystawić do ściany budynku, gdzie jest cieplej. Zawsze możesz do nas napisać przed zimą :)

 

 

Ochrona przed wiatrem.

Te orientalne trawy są elastyczne. Pod wpływem wiatru uginają się i wracają do poprzedniego stanu raz-dwa, dlatego groźniejszy może być mroźny wiatr, który działa wysuszająco. Zwykle pojawia się pod pod koniec stycznia/w lutym. Wtedy, jeśli bambus rośnie w bardzo przewiewnym miejscu, można go po prostu utulić białą agrowłókniną.

 

 

Mam piaszczystą ziemię.

Bambusy mają wiele liści, a wypuszczanie nowych pędów kosztuje je sporo energii. Dlatego ważne jest odpowiednie podłoże.

Bardzo piaszczyste jest dobrą bazą, bo jest bardzo przepuszczalne – co jest dużym plusem na zimę i wiosnę, ponieważ woda w takiej ziemi nie zalega (bambusy nie lubią mokrych stóp). Takie piaszczyste podłoże trzeba wzbogacić o kupną ziemię uniwersalną o neutralnym pH (między 5,5-6,5).

Niemal każda ziemia w sklepie ogrodniczym się nada, bo większość z nich ma właśnie uniwersalny odczyn.

 

 

Nie podołam w pielęgnacji bambusów. / Zrobię coś nie tak.

Tego bym się zupełnie nie obawiała – masz przecież nas! Zawsze w razie wątpliwości czy pytań możesz się z nami skontaktować, chętnie doradzimy!  Nasza współpraca nie kończy się na przesłaniu Ci sadzonki :)

Zapraszamy także do naszej bambusowej grupy na Facebooku – chętnie pomagamy.

Dodatkowo bambusy to rośliny, które rosną stosunkowo szybko i dość chętnie wybaczają wszelkie błędy – oprócz bardzo mokrego podłoża, czyli ziemi-bagienka ;)

 

O ziemi dla bambusów mówiliśmy na egzotycznej pogawędce #8.

jak pielęgnować bambusy?

 

Nie wiem, ile sadzonek potrzebuję.

Jeśli planujesz posadzić bambusy w dłuższej donicy lub jako żywopłot, średnio możesz posadzić 2 sadzonki w doniczkach 2,5 l na 1 metr długości.

Sadzonki w doniczkach 5 L lub 10 l wystarczy posadzić co 1 m. Więcej o tym w jakiej odległości sadzić bambusy drzewiaste i kępowe poczytasz na blogu.

 

TUTAJ O DRZEWIASTYCH i TUTAJ O KĘPOWYCH

Jakiej ziemi potrzebują bambusy?

O podłożu dla bambusów opowiadałam niedawno na Egzotycznej Pogawędce. Może to nagranie odsłuchać TUTAJ

Ogólna zasada jest taka: ziemia przepuszczalna, żyzna, o neutralnym pH. Czyli jak najbardziej ziemia uniwersalna ze sklepu ogrodniczego będzie ok!

Jest tyle różnych gatunków… Jak wybrać odpowiedni?

To prawda, kiedy raz wejdzie się w świat bambusów, okazuje się, że jest ich tak wiele – i wszystkie mają swój urok! Jeśli to Twój pierwszy bambus, najlepiej wybrać te najbardziej odporne.

Z bambusów drzewiastych:

– filostachys Bisseta (cały zielony),
– filostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’ (zielone liście + żółte pędy z zielonym paskiem gdzieniegdzie w wyżłobieniu),
– filostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’ (Ciemno zielone liście i intensywnie żółte pędy). Te mogą rosnąć w każdym stanowisku – słońcu, cieniu i półcieniu.

Z bambusów kępowych:

– fargezja rozłożysta (bujna i “przelewająca się” na boki),
– czerwony bambus (piękne pędy i delikatne listki, super do półcienia i cienia, rośnie bardziej pionowo),
– fargezja lśniąca ‘Volcano’ (bardzo żywotna, pędy mogą w słońcu zabarwić się na bordo).

 

Kiedy i czym nawozić?

Wiosną, pod koniec marca / na początku kwietnia, możesz zastosować przekompostowany obornik, obornik w granulkach lub nawóz długoterminowy do bambusów COMPO.

 

nawóz do pielęgnacji bambusów

TUTAJ możesz zobaczyć krótki film, na którym opowiadam o nawożeniu.

Boję się, że nad nimi nie zapanuję.

To jeden ze stereotypów związanych z bambusami. Nie wszystkie bambusy rosną silnie (np. fargezje rosną zupełnie spokojnie, więc możesz wybrać je). Dla bambusów ekspansywnych mamy odpowiednią barierę, która stosowana jest w całej Europie.

 

Jeśli martwisz się, czy bambus zarośnie Ci ogród, zachęcam do odsłuchania EGZOTYCZNEJ POGAWĘDKI #6.

bambus w ogrodzie

 

Masz wiele wątpliwości związanych z sadzeniem i pielęgnacją bambusów? To zapraszam Cię do skorzystania z indywidualnej konsultacji bambusowej. Pomogę Ci wybrać odpowiedni gatunek do Twojego ogrodu.

 

Odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania i chętnie doradzę we wszystkim, co z nimi jest związane. :)

  Sprawdź pozostałe artykuły

  Podobne wpisy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *