Rozpoznaj swoją palmę domową 🌴 tutaj pobierz darmowy ebook 📗

Sadzonka bambusa drzewiastego i kępowego

fargezja-rozłozysta

Często pytacie mnie, jak wygląda sadzonka bambusa. Czy to jedna gruba tyczka w donicy? A może mały krzaczek? To ciągle jeszcze mało znane rośliny w naszych ogrodach. Nie dziwię się, że trudno sobie wyobrazić sadzonkę orientalnej trawy, którą znamy z postaci suchej, grubej tyczki z Castoramy, albo programu przyrodniczego o florze Azji :)

 

bambus w ogrodzie
Bambusy w opolskim zoo.

Jeśli zaglądasz na mojego bloga to już wiesz, że bambusy można uprawiać w Polsce – i że w Polsce zimują, posadzone do gruntu i odpowiednio zabezpieczone (co wcale nie jest takie trudne, poczytasz o tym tutaj).

Może też wiesz już, że sama prowadzę od lat (dokładnie od 2008 roku) sklep z sadzonkami bambusów. Dlatego też mogę pokazać Ci dla przykładu, jak taka młoda sadzonka bambusa drzewiastego – filostachysa – wygląda. Zobaczysz ją na poniższym filmie.

Jak wygląda sadzonka bambusa drzewiastego (Phyllostachys aureosulcata) 

 

 

Sadzonka bambusa na powyższym filmie rośnie w donicy o litrażu 2,5 l. Taki pojemnik ma ok. 17 cm średnicy. Jeśli zastanawiasz się, ile takich sadzonek jest potrzebnych na przykład na 10 metrowej długości żywopłot, odpowiedź znajdziesz w tym wpisie.

Bambusy kępowe, czyli fargezje, wyglądają nieco inaczej – same są bujniejsze – mają bardziej gęsto ułożone pędy niż bambusy drzewiaste, stąd też i w donicy pędów jest nieco więcej. Jako przykład możesz zobaczyć sadzonkę czerwonego bambusa Fargesia jiuzhaigou 1.

sadzonka bambusa
Sadzonka czerwonego bambusa (Fargesia jiuzhaigou 1) w donicy 2,5 l.

 

Jeśli chodzi o odległość sadzenia tego typu bambusów, to poczytasz o tym tu. Przypominam o niewątpliwej zalecie fargezji, czyli braku konieczności montowania barier na korzenie :)

Są jeszcze bambusy okrywowe, niskie i gęste, ale o nich innym razem ;)

 

Bambusowy sen

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *