Jeśli marzysz o spokojnym, osłoniętym od wiatru i ciekawskich oczu miejscu, w którym możesz się w pełni cieszyć swoją prywatnością, pomyśl o żywopłocie z bambusów. Trudno znaleźć inną roślinę żywopłotową, która ma tyle zalet, co bambus ogrodowy.
1. Szybko rośnie
Bambusy ogrodowe są trawami, które rosną naprawdę szybko. Dzięki temu nie musisz długo czekać na swój ekran widokowy. Takim żywopłotem z bambusów osłonisz miejsce, w którym chcesz odpocząć.
W zależności od gatunku bambusy przyrastają na wysokość raz lub dwa razy do roku. W tym czasie w przeciągu zaledwie kilku tygodni nowe pędy bambusa osiągają swoją maksymalną wysokość.
Ponadto, co roku możesz liczyć na żywopłot wyższy o 1/4 lub nawet 1/3 wysokości.
2. Szczelnie zasłania
Żywopłot z bambusów kępowych (Fargesia) jest wspaniałą barierą widokową.
Ma gęsto ułożone pędy i liście na całej swojej długości. Dzięki temu pozwalają stworzyć ekran widokowy aż do samego dołu.
Natomiast u wyrośniętych bambusów drzewiastych (Phyllostachys) gałązki boczne rosną w wyższych częściach pędów. W tym przypadku otrzymamy wysoki żywopłot, który będzie ekranem widokowym w górnej części.
Oczywiście jeśli odpowiednio przytniemy bambusy Phyllostachys (tzn. skrócimy je w górnej części), także możemy otrzymać gęsty żywopłot na całej wysokości. Wtedy bowiem gałązki pojawią się także w dolnej cześć pędów.
Kilka ciekawych bambusowych aranżacji z bambusem w roli ekranu widokowego znajdziesz tutaj.
3. Soczyście zielony
Przekonaj się, jak zachwycająco zielony, żywy i harmonijny jest żywopłot z bambusa. Szczególnie wtedy, gdy wiatr porusza pojedynczymi pędami, możesz poczuć spokój i odetchnąć po całym dniu.
Bujne listowie docenia też wiele zwierząt, nierzadko ptaki urządzają sobie wśród niej gniazda.
4. Zimozielony
Twój ogród także zimą może być piękny. Zieleń liści bambusów kontrastująca ze śnieżnym zimowym krajobrazem to wspaniały, uspokajający widok. Aby cieszyć się takim bajkowym widokiem wybierając zimozielone bambusy zwróć uwagę na ich mrozoodporność.
5. Łatwy w pielęgnacji
Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem bambusów to ucieszysz się, bo są one także dla amatorów łatwe w pielęgnacji.
Nawożenie ogranicza się do okresu, kiedy bambus wzrasta. Od jesieni do wiosny odpoczywa, wtedy nie jest to potrzebne. Możesz zastosować nawóz organiczny, np. granulowany obornik lub nawóz długoterminowy.
Warto pamiętać, że mniej znaczy więcej, co przede wszystkim dotyczy nawozów sztucznych.
Jeśli dopiero co posadziłeś swoje bambusy do ogrodu wystarczy, że będziesz pamiętał tylko o tym, aby nie przeschła im ziemia. Jeśli jest upał lub długo nie spadł deszcz – podlej je, aby ułatwić im wzrost.
W następnych latach korzenie zaaklimatyzują się w głębszych częściach gleby i wtedy będzie im już łatwiej przetrwać takie okresy suszy.
6. Możesz go dowolnie przycinać
Żywopłot z bambusa może rosnąć swobodnie. Jeśli chcesz możesz go też formować przycinając go po bokach lub z góry.
Najlepszym czasem przycinania jest ten, kiedy bambusy zakończyły swój wzrost na wysokość i pojawiają się właśnie boczne gałązki. Bambus przycinamy na taką wysokość, jaką mają mieć. Za pomocą sekatora utnij pęd tuż nad węzłem na pędzie.
Boczne przycinanie możesz przeprowadzić dowolnie. W jednym z wcześniejszych postów pisałam już, jak wiele możliwości daje przycinanie bambusów. Dzięki temu możesz cieszyć się gęstym, świeżo-zielonym bambusem, który osłoni Twój ogród przed ciekawskimi oczami.
A spokojny odpoczynek w ogrodzie – nie zakłócony niepotrzebną uwagą ze strony sąsiedztwa – ładuje baterie, prawda? :)
7 odpowiedzi
Bardzo fajna alternatywa dla tradycyjnych żywopłotów. Tylko gdzie można kupić sadzonki? Oto jest pytanie :)
Akurat sama prowadzę taki sklep od 2008 roku:) Link znajdziesz na samej górze po prawej (“Sklep”) :)
Ale w sklepie są tylko książki. Sprzedajecie sadzonki?
Cześć! To sklep z poradnikami :) Sadzonki możesz znaleźć np. u Piotra z egzotyczneogrody.pl – polecam
Coś więcej nt. przycinania/formowania żywopłotu bambusowego – można to robić przy pomocy elektrycznych trymerów, czy też trzeba się “bawić” ręcznie sekatorem?
Dziękuję! Odziedziczyliśmy bambusowy ogród po poprzednich właścicielach domu i właśnie szukałam informacji o tym co co zrobić :)
Bambusowy ogród brzmi super:)