Jak wygląda palma szorstkowiec fortunego (Trachycarpus fortunei)? Jaka jest jej odporność i jakie może mieć zastosowanie? Dziś druga część wpisu o szorstkowcu. Wcześniej pisałam o jej pochodzeniu i nazwie.
Wysokość – szorstkowiec fortunego
Szorstkowiec fortunego wykształca solidny pień, który może mierzyć do 12 m wysokości. Sama palma dorastać może do 15 m, oczywiście w swoim naturalnym środowisku.
Pień pokryty jest grubym włosiem (u młodych palm w całości, u starszych – tylko w górnej części). Włosie to np. we Francji wykorzystywane było do produkcji sandałów, a w Chinach wytwarzano z niego ubrania.
Włókno jest z bardzo odporne. Pień dorosłej palmy może mieć 70-100 cm w obwodzie.
Liście – szorstkowiec fortunego
Uprawa szorstkowca fortunego
Szorstkowiec to palma bardzo łatwa w uprawie, ponieważ szybko dostosowuje się do panujących warunków. Lubi gleby żyzne i dobrze nawadniane.
Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych – na terenach o klimacie umiarkowanym i w półcieniu – w regionach o klimacie tropikalnym. Na wybrzeżach nie prezentuje się zbyt okazale ze względu na panujące tam częste wiatry.
Wytrzymuje mrozy do -15 st. C, jej górna granica to -17 do -18 st. C. Palma może przeżyć krótkotrwałe spadki poniżej tych wartości, jednak w niższej temperaturze lód “spala” liście. Zdarza się, że mimo zniszczenia liści szorstkowiec na wiosnę wypuszcza nowe, dzięki czemu np. w Niemczech zaobserwowano, że wytrzymała nawet -25 st. C.
Jeśli zaś chodzi o upały, to przykładowo na Wyspach Kanaryjskich wytrzymuje do 43 st. C.
Szorstkowiec jest najpopularniejszą palmą ozdobną wysadzaną w europejskich ogrodach. Wynika to z tego, że jest niebywale odporna – żadna inna przetestowana palma nie przystosowuje się tak do europejskich warunków jak Trachycarpus.
Jeśli chcesz mieć taką palmę w ogrodzie to najlepiej jest wkopać ją w donicy do ziemi i wykopać na zimę, przenosząc do chłodnej i jasnej zimowej kwatery.