Jeśli chciałbyś osłonić swój taras lub balkon przed ciekawskimi oczami sąsiadów, możesz posadzić w donicach bambusy. Wspaniale sprawdzają się jako ekran widokowy w tych miejscach, w których nie możemy posadzić normalnego żywopłotu. Na szczęście istnieje wiele dekoracyjnych donic, w których sadząc odpowiednie rośliny nasz taras lub balkon stanie się oazą spokoju. Bambusy drzewiaste (Phyllostachys) nie tylko osłonią taras, zapewnią także przyjemny cień. Źródło: www.straight.comWybierając donicę warto pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze donica powinna być duża (najlepiej powyżej 60 litrów), oraz jednocześnie wygodna w użytkowaniu. Bambusy doniczkowe oczywiście nie osiągną takich wysokości i grubości pędów jak bambusy rosnące w gruncie. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji stworzą barierę widokową wysoką nawet na 4 m. Oczywiście może też być niższa, bo bambusy możesz przycinać na dowolną wysokość. Przycinanie bambusów to nic trudnego – wystarczy sekator o wyobraźnia 🙂 Tak jak w przypadku wszystkich roślin uprawianych w donicach, także bambusy w donicy będą potrzebowały więcej wody i substancji odżywczych niż rośliny rosnące w ogrodzie. Jako nawóz do bambusów polecam szczególnie nawozy długoterminowe, które miesza się z ziemią od razu przy sadzeniu bambusów do donic. Uwalniają one składniki stopniowo, i nie musimy już pamiętać o nawożeniu, a jedynie rośliny podlewać. Nie ma też ryzyka przedawkowania nawozu. Polecam specjalny nawóz do bambusów firmy COMPO.

 

W zależności od wybranego gatunku bambusów pędy wypełnią donicę w mniejszym lub większym tempie. Wówczas dzielimy bambus, a powstałe wolne miejsce wypełniamy nową ziemią. Dla ułatwienia można wybrać donice, które nieco rozszerzają się ku górze, wtedy łatwiej wyjmiemy bambusy z donicy. Dzięki temu zarówno korzenie bambusa i donica pozostaną nieuszkodzone.Donicę przygotowujemy w następujący sposób: najpierw wykonujemy otwór w dnie donicy, jeśli jeszcze takiego nie ma. Otwór ten jest ważny, ponieważ przez niego będzie mógł odpływać nadmiar wody. Jeśli woda stoi w korzeniach to jest to dla bambusa najbardziej szkodliwa sytuacja.  Na dno donicy wysypujemy warstwę drenażu, np. Keramzyt,żwir, potłuczoną ceramikę. Na wierzch można położyć warstwę agrowłókniny, a na koniec wsypać warstwę żyznej ziemi.


Który bambus wybrać do donicy?


Bambusy do donic będziemy dobierać kierując się przede wszystkim ich wyglądem. Warto też jednak pomyśleć o ich zimowaniu i wtedy dokonać wyboru. Jeśli masz możliwość przezimowania bambusów w garażu lub widnej piwnicy, możesz wybrać spośród większej liczby odmian bambusów. Jeśli natomiast donica z bambusami miałaby stać cały rok na dworze, warto wybrać najodporniejsze gatunki: z bambusów drzewiastych: Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata ‘Aureocaulis’ lub Phyllostachys aureosulcata ‘Spectabilis’. Z bambusów kępowych Fargesii natomiast najodporniejsza jest Fargesia rufa. Jeśli bambusy mają zimować na dworze, warto także donice wyłożyć od środka styropianem, rośliny osłonić białą agrowłókniną i przesunąć je w najmniej wietrzne miejsce. Pamiętaj, że rośliny posadzone w gruncie mają korzenie schowane w ziemi i mróz nie ma do nich tak łatwego dostępu, jak do korzeni w doniczce, dlatego zimowa ochrona bambusów w donicy musi być jeszcze lepsza.

Taka buja zieleń na tarasie czy balkonie nie tylko osłania, ale wprowadza trochę życia i koloru. Można ją ożywić sadząc z bambusami rośliny o jaskrawych kwiatach. Nawet mały balkon może być miejscem, w którym można naprawdę odpocząć.

Też tak uważacie?

Piszcie w komentarzach 🙂

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.