Dziś przyjrzymy się trochę bliżej bambusom kępowym, czyli Fargesiom (od nazwy gatunkowej Fargesia). Bambusy kępowe szczególnie dobrze nadają się do mniejszych ogródków, ponieważ nie rozrastają się tak bardzo jak mogą ty robić bambusy drzewiaste. Fargesia ma bowiem inny system korzeniowy, nazywany pachymorficznym, który jest nieekspansywny. Poza tym, iż bambusy kępowe rosną ‘spokojniej’, różnią się od drzewiastych (Phyllostachysów) i kępowych wyglądem: Fargesie nie mają tak grubych jak Phyllostachysy łodyg, rosną raczej krępo, w dużym zagęszczeniu. Najprościej mówiąc: wyglądają jak krzaczki o mniej lub bardziej szpiczastych listkach.

 

Bambusy w donicach - egzotyka łatwa w uprawie

KOLORYSTYKA

Łodygi Fargesii w zależności od odmiany także mogą mieć różne kolory, przykładowo Fargesia jiuzhaigou 1 (jedynka to część nazwy:) ma łodygi czerwone, stąd też nazywana jest Czerwonym bambusem. Dodatkową estetyczną zaletą są dekoracyjne osłonki łodyg, szczególnie dobrze prezentujące się w przypadku bambusów Fargesia robusta ‘Campbell’ czy Fargesia scabrida ‘Asian Wonder’. Dzięki kontrastowi kolorów beżowego lub pomarańczowego z zieloną łodygą, bambusy te stanowi prawdziwy ‘eyecatcher’ w ogrodzie. Ogólnie rzecz biorą różne odmiany Fargesii różnią się miedzy sobą kolorem łodyg, odcieniem osłonek łodygowych, kształtem i kolorem liści i odpornością na mróz.

Bambusy w donicach - egzotyka łatwa w uprawie

 

SADZENIE W DONICACH

Zarówno ze względu na egzotyczny i bardzo dekoracyjny wygląd, jak również na ‘spokojne korzenie’, trawy te szczególnie dobrze nadają się do nasadzeń w donicach. Co istotne, Fargesie najlepiej czują się i wyglądają w miejscach półcienistych i zacienionych. Barwa ich liści jest wtedy najintensywniejsza; w słońcu może robić się żółtawa. Do pełnego słońca nadaje się jednak np. Fargesia rufa. Podobnie jak w przypadku innych bambusów i te nie znoszą wody stojącej w ziemi, w której rosną, dlatego zawsze warto przy wysadzaniu pamiętać o dobrym drenażu.

ZOBACZ SADZONKI BAMBUSÓW

SADZONKI BAMBUSÓW

 

 

 

WYSOKOŚĆ BAMBUSÓW

Bambusy kępowe mogą dorastać do 2-3 m, przy optymalnych warunkach i w cieplejszych regionach Polski. Do małych ogródków szczególnie polecany jest bambus Fargesia murielae ‘Bimbo’, ponieważ dorasta tylko do 1,5 m wysokości. Oczywiście wszystkie Fargesie można przycinać. Na zimę warto je okrywać agrowłókniną, a ziemię wokół nich ześciółkować. Rośliny rosnące w donicach najlepiej przechować w chłodnym (ale nie mroźnym) i w miarę jasnym miejscu.

Bambusy w donicach - egzotyka łatwa w uprawie

Zapraszam do odwiedzenia Leksykonu bambusów na stronie Oazy – znajdują się tu zdjęcia i krótkie opisy Fargesii, które można uprawiać w polskich ogródkach.