Rozpoznaj swoją palmę domową 🌴 tutaj pobierz darmowy ebook 📗

Wycofują Topsin – środek grzybobójczy – czego użyć zamiast niego?

czego użyć zamiast topsinu chorooby grzybowe roślin doniczkowych

Znasz TOPSIN? To jeden z najczęściej polecanych i stosowanych środków przeciwko chorobom grzybowym na roślinach doniczkowych. Jeśli także go stosujesz, może zainteresuje Cię fakt, że już 31 sierpnia 2021 roku – za nieco więcej niż miesiąc – TOPSIN zostanie wycofany ze sprzedaży.

Czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego już nie znajdziesz go w sklepach oraz czego możesz użyć zamiast Topsinu, gdy chorób grzybowe zaatakują Twoje rośliny. 

 

Topsin-środek grzybobójczy
Topsin zostaje wycofany ze sprzedaży z dniem 31 sierpnia 2021.

 

Dlaczego wycofują środek przeciw chorobom grzybowym Topsin?

 

Komisja Europejska od kilku lat wprowadza coraz to nowe ograniczenia w stosowaniu różnych substancji aktywnych do produkcji środków ochrony roślin. Po to, by zmniejszyć stosowanie pestycydów

 

Jak źle pestycydy wpływają na środowisko, świetnie opisuje Jane Goodall w książce ‘Mądrość i cuda świata roślin’. Tu przeczytasz recenzję tej książki.

 

TOPSIN zawiera substancję o nazwie tiofanat metylu i ten składnik właśnie ‘wymusza’ zakończenie kariery popularnego środka grzybobójczego. Co w nim złego? Choćby to, że podejrzewa się, że powoduje wady genetyczne. Jest też bardzo toksyczny dla organizmów wodnych. 

 

Ale spokojnie, jeśli koniecznie chcesz, możesz go jeszcze kupić (do 31 sierpnia), ale bardziej polecam sięgnięcie po alternatywne środki, szczególnie takie o bardziej przyjaznym środowisku składzie! 

 

Koniecznie też przeczytaj ‘ważną informację’ na końcu tego wpisu.

 

Jakich środków na choroby grzybowe możesz użyć zamiast Topsinu?

 

Ponieważ zależy mi na tym, by blog był dla Ciebie jak najbardziej pomocny, podpytałam trzech najbardziej znanych producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin (Agrecol, Sumin i Target), czego możesz użyć zamiast Topsinu. 

 

Podpytałam pisząc wiadomości na FB i na wszystkie pytania dostałam odpowiedź, także polecam Ci tę formę kontaktu, jeśli masz jakieś pytania o środki ochrony roślin ?  

 

Najbardziej szczegółowo odpowiedział Agrecol. Choć okazało się, że drugiego środka o tak szerokim spektrum działania nie ma na rynku, to preparat Scorpion 325 SC ma działanie najszersze z tych dostępnych. Co ważne, ten środek jest zarejestrowany do stosowania na roślinach ozdobnych, wielu warzywach i niektórych owocach, i tak jak Topsin może być używany przez nieprofesjonalistów, ale… w polu. 

 

A ponieważ nie ma takich środków, które byłyby dedykowane użytkowi domowemu na roślinach doniczkowych, w praktyce nieraz stosujemy właśnie te do produkcji polowej. Tym bardziej musimy zachować rozwagę i odpowiednie środki ostrożności przy aplikowaniu środkó∑ ochrony roślin. Jeśli chcesz użyć Scorpiona 325 SC, wynieś rośliny na zewnątrz i tam je opryskaj. 

 

 

Środek na choroby grzybowe na bazie olejku pomarańczowego

 

Agrecol ze środków do stosowania w mieszkaniu poleca Limocide. Ma naturalny skład na bazie olejku pomarańczowego o okresie karencji równym… 1 dnia, czyli wyjątkowo krótko ?  Limocide zwalcza mączniaka prawdziwego, rzekomego oraz wiele owadów szkodliwych o miękkim ciele (mszyce, mączliki, wciornastki, skoczki, miodówki). I choć Limocide również nie jest zarejestrowany jako środek do użytku domowego, fakt, że może być używany w uprawach ekologicznych pozwala nam również w razie potrzeby po niego sięgnąć – i również z odpowiednią ostrożnością. 

Limocide-środek-ochrony-roślin-choroby-grzybowe
Limicode to preparat na bazie olejku pomarańczowego. Pomaga zwalczać różne choroby i szkodniki roślin.

 

To, że dany preparat jest naturalny – zupełnie nie oznacza, że jest nieszkodliwy. Zawsze czytaj etykietę.

 

Od Agrecolu dowiedziałam się jeszcze o ciekawym nowym preparacie Canacare. Wzmacnia rośliny i ogranicza skutki chorób, dlatego polecany jest do zapobiegawczego stosowania, jeśli do Twoich zielonych podopiecznych lubią powracać szkodniki i choroby. Można powiedzieć, że to taki suplement na odporność. 

 

A co polecają firmy Target i Sumin? Obie – Switch 62,5 WG. Dodatkowo, gdyby ten preparat się nie u Ciebie nie sprawdził, możesz sięgnąć po Signum 33 WG, który ma w składzie inne substancje aktywne niż Switch 62,5 WG.

 

 

NA KONIEC KILKA SŁÓW O… DOBRYM GRZYBIE – POLYVERSUM! 

 

Słuchając co wtorkowego Dyżuru Ekspertów na Instagramie Zielonego Pogotowia usłyszałam o Polyversum. To bardzo obiecujący, ekologiczny… grzyb! Ale grzyb dobry, bo zwalczający wiele chorób roślin, w tym również chorób grzybowych. Kupiłam Polyversum jako pomoc do walki z wełnowcem na mojej palmie – rapisie wyniosłym (Rhapis excelsa). Ten środek stosujemy do gleby, np. przez podlewanie.

 

POLYVERSUM kupiłam w sklepie ZielonePogotowie.pl, przysłali go błyskawicznie! 

 

Polyversum-środek-grzybobójczy-choroby-grzybowe
Polyversum to dobry grzyb, który pomoże w walce z chorobami grzybowymi. Preparat wart uwagi, bo ekologiczny!

 

 

WAŻNA INFORMACJA:

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie. 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *