Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Bambusy w opolskim Zoo (2016)

Bambusy w opolskim zoo

Jeśli będziecie kiedyś mieli okazję odwiedzić opolskie Zoo – nie wahajcie się. Jeśli będziecie mieli okazję zrobić to wczesnym latem, w ciepły, choć trochę pochmurny dzień – zróbcie to. Jeśli będziecie mogli przyjechać jak tylko je otworzą – koniecznie się na to zdecydujcie. To tak, jakby było otwarte tylko dla was, jeśli dobrze traficie. Ja tak trafiłam:) I tylko popatrzcie na te bambusy na zdjęciach poniżej! Tak! To opolskie Zoo w poniedziałek 27 czerwca:)

Bambusy w opolskim zoo

W opolskim Zoo byłam już nie wiem ile razy. Zawsze najbardziej cieszę się na koniec wędrówki po nim – na wybieg z wielbłądami i zebrami. Tam bowiem rośnie moja duma – cały olbrzymi szpaler z bambusów. Tym razem jednak korzystając z tego, że przedszkolaki poszły właśnie standardową ścieżką, poszłam pod prąd i bambusy zobaczyłam już na początku. I były tam tylko dla mnie:) Bardzo się rozrosły – wzwyż, wszerz i na grubość. Najgrubszy pęd fylostachysa długowiecznego ‘Huanwhenzu’ miał pewnie z 5 cm średnicy! Co krok mówiłam do Michała: popatrz, no tylko popatrz!

Najwyższe bambusy miały pewnie i z 8 metrów, jeśli nie więcej. Są bardzo gęste, tworzą zieloną masę liści i moim zdaniem pasują do otoczenia Zoo idealnie. Nawet jeśli z wielbłądami nie mają wiele wspólnego, to są tak uniwersalne, że harmonijnie tworzą zieloną ramkę dla ich wybiegu.

bambusy-zoo-drzewiaste-mrozoodporne-spectabilis_mini

bambus-ogrodowy-zoo-opole-fylostachys-spectabilis-zywoplot_mini

Bambusy w opolskim zoo - bambus w polsce

Bambus-fylostachys-zlotobruzdowy-spectabilis-zoo-gruby_mini

grubosc-pedu-vivax-huanwhenzu_mini

Ucieszyłam się też spostrzegając bujną fargesię parasolowatą w zagrodzie pandy czerwonej. Ocienione miejsce robi jej naprawdę bardzo dobrze! Wygląda zdrowo, pięknie się zieleni. W karmniku dla pandy było kilka pędów fylostachysów, więc bambusy nie tylko jako żywopłot sprawdzają się z zoo.

fargesia-parasolowata-bambus-zoo-opole_mini

Bambusy zauważyłam też w nowych miejscach, i to całkiem licznych. Być może zoo samo postanowiło rozmnożyć swoje kępy i rozsadziło w ogrodzie fylostachysy. Bardzo jestem ciekawa, jak poradzi sobie czarny bambus. Rośnie przy ławeczkach na przeciwko serwali i rosomaka (którego jeszcze nigdy w tym Zoo nie widziałam).

Oczywiście mam z zoo więcej zdjęć bambusów niż zwierząt:)

Gdzie jeszcze rosną bambusy? W zoo łódzkim, gdańskim, krakowskim i wrocławskim. W innych jeszcze nie sprawdzałam, ale może wy jakieś widzieliście? Sprawdźcie też dla porównania, jak bambusy wyglądały w latach wcześniejszych.

Bambusy w opolskim Zoo 2009

Bambusy w opolskim Zoo 2010

Bambusy w opolskim Zoo 2011

Jeśli podobają wam się bambusy, ale dopiero zaczynacie z nimi przygodę, sprawdźcie, jaki bambus najlepiej nadaje się dla początkujących. Albo napiszcie:)

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *