Palmę daktylową (Phoenix dactylifera) można całkiem łatwo wyhodować z pestek. Aby je zdobyć możemy najpierw zjeść kilka świeżych lub suszonych daktyli. Owoce tej palmy są zdrowsze i smaczniejsze od cukierków:) Palmy daktylowe można uprawiać na tarasie lub w ogrodzie zimowym.

 

Daktylowiec właściwy pochodzi prawdopodobnie z obszaru dzisiejszego Iraku, gdzie był uprawiany już około 3000 p.n.e. Później rozpoczęto uprawę w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, a w XVIII wieku Hiszpanie sprowadzili go do Kalifornii. Obecnie palmy daktylowe nie występują już w stanie dzikim. Pierwsze daktyle można zbierać już z okazów 5-6-letnich, a plon zwiększa się z każdym rokiem. Palmy te mogą dożywać stu lat, a czasem nawet więcej.

 
Daktyle na palmie. Źródło: Wikimedia Commons.

Co ciekawe, właściwie żadna część daktylowca nie zostaje zmarnowana:

 
“Serca palmowe wraz z otaczającymi je młodymi liśćmi, zwane czasem kapustą palmową, spożywają ludzie, natomiast starsze liście można wykorzystać jako karmę dla bydła. Prażone pestki daktyli służą do przygotowywania erzacu kawy. Na terenach zamieszkanych przez ludy pierwotne liśćmi palm pokrywa się dachy, a pnie wykorzystywane są jako materiał budowlany oraz opał. Z włókien pozyskanych z liści wytwarza się maty, kosze i liny”. Źródło: “Podróż po biblijnych ogrodach. Informacje o roślinach oraz wskazówki dotyczące ich uprawy”
Wolfgang Kawollek, Hennig Falk
 

Jak wyhodować palmę daktylową z pestek?

Oczyszczone nasiona układa się w doniczce wypełnionej mieszanką ziemi do nasion wymieszanej z piaskiem lub ziemią kokosową. Doniczki powinny stać w ciepłym miejscu. Nakrywamy je foliowym woreczkiem lub szybą, to pomoże utrzymać wysoką wilgotność. Teraz potrzeba nieco cierpliwości, nasiona tej palmy mogą kiełkować około 3 miesięcy. Folię czy szybkę należy co jakiś czas zdjąć i przewietrzyć doniczkę. Zdejmujemy ją całkowicie kiedy na powierzchni ziemi pojawi się siewka. W pierwszych trzech latach wykształca się zazwyczaj tylko jeden liść, ponieważ palmy te z reguły rosną powoli.

pestki daktyli

Jak wyhodować palmę daktylową?

 

Dalsza uprawa palmy daktylowej

Latem palma daktylowa potrzebuje dużej ilości wody i jasnego stanowiska. Może być uprawiana na dworze, ważne jest jednak, aby do pełnego słońca przyzwyczaić ją stopniowo. Zimą przy zbyt niskiej wilgotności mogą pojawić się tarczniki, przędziorki lub wełnowce. Należy wówczas zastosować odpowiedni środek. Palmy nawozimy nawozem przeznaczonym specjalnie dla nich. Minimalna temperatura zimowania to 10°C. 

Powodzenia w uprawie:) Swoimi sukcesami możecie dzielić się w komentarzach!

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych powyżej danych w celu otrzy­my­wa­nia new­slet­tera.

Wyrażam zgodę na otrzy­my­wa­nie in­for­ma­cji han­dlo­wych o blogowych produktach.