Jak przesadzić banana do większej doniczki?

Dzisiaj pokażę Wam jak przesadzić sadzonkę banana do większej doniczki. To jest banan karłowy (Musa acuminata ‘Super Dwarf Cavendish’) i można go spokojnie uprawiać w domu. Rośnie dosyć niski, bo raptem do 120 cm, a jak pewnie wiecie – pozostałe banany mogą dorastać nawet do 4 m wysokości! Dlatego inne nadają się raczej do ogrodu, a banan karłowy będzie odpowiedni do pomieszczeń.

 

Banan karłowy ma miękkie i aksamitne ciemnozielone liściewe, pokryte gdzieniegdzie ciemnymi, czerwono-brązowymi ciapkami. To u  tego gatunku zupełnie naturalne.

 

Co rok albo dwa przesadzamy banany do większej doniczki. Nie musi byc o wiele większa, a nawet lepiej, by była większa tylko trochę, powiedzmy o 5 cm z każdej strony. Dzięki temu banan będzie wydawał nowe liście, a nie budował dużo korzenia. Pamiętaj też o tym, aby doniczka miała otwór w dnie. Jest to niezbędne, bo pomoże zapobiegać przelaniu naszej roślinki. Przykładową doniczkę znajdziesz na zdjęciu poniżej :)

 

Tę doniczkę odpowiednią dla banana kupisz tutaj: Doniczka z otworem i podstawką

CO POTRZEBUJEMY DO PRZESADZENIA BANANA DO DONICZKI?

  • doniczkę z otworem
  • keramzyt
  • ziemię uniwersalną
  • domieszkę ziemi kokosowej (opcjonalnie, dla poprawy struktury i utrzymania wilgoci w ziemi)
  • sadzonkę banana

Do pomieszczeń najlepiej nadają się dwa gatunki banana: Musa acumianata’ Dwarf Canevdish’ i ‘Super Dwarf Cavendish’. Jeśli szukasz sklepu z sadzonkami bananów, polecam WłoskieRośliny.pl!

 

KROK I

Na dno doniczki wsypujemy warstwę drenażu, czyli keramzyt. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody do otworka w doniczce i pozbycie się jej nadmiaru tak, aby nie powstało niepotrzebne bagienko. W zbyt mokrej glebie ze stojącą wodą korzeniebanana zaczną gnić.

 

KROK II

Dodajemy ziemię uniwersalną. A następnie mieszamy ją z ziemią kokosową. Jej zadaniem jest poprawić przepuszczalność podłoża i na dłużej zatrzymać wilgoć.

 
https://www.instagram.com/tv/CBvs17gJoxx/?utm_source=ig_web_copy_link

KROK III

Wyciągamy sadzonkę z doniczki produkcyjnej i wkładamy do doniczki docelowej. Ta druga nie powinna być dużo większa od sadzonki, bo wtedy nasz banan zamiast puszczać piękne, zielone liście – będzie szedł w korzeń i może nam się wydawać, że nie rośnie. Najładniej banany wyglądają właśnie wtedy, kiedy raz w roku – raz na 2 lata przesadzimy je do większego pojemnika i wydają wiele nowych liści.

Jeśli interesują Cię banany i jak duże i piękne mogą rosnąć w ogrodzie, możesz odsłuchać sobie wywiad z Maćkiem Iskrą, specjalistą od tego tematu. Tutaj znajdziesz naszą rozmowę o uprawie bananów w ogrodzie.

Uprawa bananów w ogrodzie | Rozmowa z Maćkiem Iskrą | Egzotyczna Pogawędka #9

KROK IV

Dosypujemy ziemi tak, by wypełnić wolną przestrzeń między bryłą korzeniwą i ściankami doniczki. Pamiętaj, żeby z wyczuciem podociskać ziemię naokoło banana, aby sadzonka nie była w doniczce “luźna”.

Jeśli Twój banan ma pożółkłe dolne liście to nie ma się czym przejmować! Banany wypuszczają dużo nowych liści, a te najbardziej zewnętrzne właśnie w ten sposób się starzeją. Jeśli Ci to przeszkadza możesz obciąć dolne żółknące liście banana ostrym sekatorem. Pamiętaj o zdezynfekowaniu sekatora przed cięciem, żeby nie narazić swojego banana na ewentualne choroby.

 

KROK V

Podlewamy! Po przesadzeniu każdej roślinki należy ją odpowiednio podlać. Nie nawozimy naszego banana w doniczce przez 6 tygodni – po to, aby nie popalić mu korzonków. Potem możesz zastosować nawóz do roślin zielonych.

Jestem też ciekawa, czy wiesz, że banany możesz również wysiać z nasion!

_

A Ty masz już swojego banana w domu lub ogrodzie? Daj mi znać w komentarzu!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *