Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Jak wysiać nasiona agaw?

Przygotowałam dla Was krótką instrukcję wysiewu nasion agaw. Cały przepis składa się z kilku prostych kroków. Poniżej znajdziesz listę potrzebnych rzeczy, oczywiście z nasionami agaw na czele i opis co i jak zrobić :)

 

Jak wysiać nasiona agaw?

 

Potrzebujesz:

 • nasiona agaw
 • doniczkę (może być też mini szklarenka) 
 • podłoże do wysiewu (ziemia kokosowa)
 • woda/spryskiwacz
 • przezroczystą pokrywkę lub foliowy woreczek

 

Nasiona agaw są malutkie, cienkie i czarne. Trochę przypominają łuski z niewielkim zgrubieniem w środku (z tego miejsca rozwija się siewka!) Właśnie dlatego, że są one małe – nie trzeba ich moczyć. Można je od razu wysiewać w ziemi.

Jeśli jednak chcesz troszkę przyspieszyć kiełkowanie to zamocz je na 24 godziny w ciepłej wodzie. Możesz to tego użyć termosu albo kubka termicznego na kawę i na noc zostawić tam nasionka. 

 

JAK KROK PO KROKU WYSIAĆ NASIONA AGAW
 1. Wsypujemy ziemię kokosową, do około 3/4 wysokości pojemnika. 
 2. Nasiona układamy mniej więcej co 2 cm i trochę dalej od krawędzi pojemnika, po to, by gdy będziemy potem sprawdzać palcem wilgotność podłoża, było gdzie ten palec włożyć ?
 3. Przysypujemy ziemią nasiona. Ale tylko delikatnie je przyprószamy, bo juki i agawy są nasionkami, które potrzebują trochę więcej światła do wzejścia.
 4. Delikatnie dociskamy ziemię dłonią.
 5. Spryskujemy wodą.
 6. Najlepiej na koniec przykryć to folią spożywczą. Dzięki temu pod nią zrobi się taki mikroklimat; ale trzeba pamiętać, żeby raz na jakiś czas (co 2-3 dni) odkryć na kilka minut folię dla przewietrzenia.
 7. Stawiamy doniczkę na parapecie, albo w miejscu, w którym jest ciepło i jasno.

 

Jak długo nasiona mogą kiełkować?

 

Jeżeli nasionka są bardzo świeże np. zebralibyśmy nasiona z agawy i od razu je wysiali – to taki proces może trwać kilka dni. Natomiast takie kupione mogą kiełkować od kilku tygodni, nawet do roku. 

Czytałam ostatnio, że w jakiejś szkółce w Ameryce wysiano wszystkie nasiona pozyskane z jednej rośliny i co ciekawe – kiełkowały one bardzo nierównomiernie. Jedne wzeszły po kilku tygodniach, a ostatnie po prawie roku.

Warto zatem być cierpliwym! Nauka uważności przy roślinach to wspaniałe doświadczenie :)

 

 

Jak wysiać nasiona agaw?

 

 

Kiedy przesadzić siewki agaw, które pokażą się nad ziemią?

 

Kiedy pokaże się pierwsza, zielona część młodej agawy zdejmujemy folię, czy pokrywkę, żeby się roślinka nie zaparzyła w środku. Przesadzamy wtedy, kiedy malutka agawa ma przynajmniej 3 listki. Nie liczymy pierwszego listka (a właściwie liścienia), dopiero listki właściwe. Do przesadzenia możemy użyć np. patyczka po lodach. Podważamy nim całe nasionko razem z korzeniem i przesadzamy do nowej doniczki z ziemią do kaktusów. Nasze przesadzone agawy trzymamy w miejscu, które nie jest w pełni nasłonecznione, bo jeszcze są to małe, delikatne roślinki.

Najlepsze będzie miejsce jasne, gdzie światło jest rozproszone. 

 

 

Pamiętaj również, że mimo iż agawa jest sukulentem to nie możemy doprowadzić do sytuacji, że ziemia całkowicie wyschnie. Młode agawy nie mają jeszcze tak wykształconych korzeni, żeby poradzić sobie z suchym podłożem i w nim przetrwać.

 

  2 odpowiedzi

  1. Dostałem w wakacje młodą agawę w kiepskim stanie, już zaczęła wychodzić na swoje ale kilka dni temu szczeniak postanowił się z nią pobawić i doszczętnie ją zniszczył. Odciąłem wszystkie liście, został tylko najmłodszy, pionowy pęd który i tak był nadgryziony. Czy jest sens ją trzymać, jest ona w stanie się zregenerować? Czy nie robić sobie nadziei i wyrzucić?

   1. Najlepiej posadzić i sprawdzić, a nuż wystarczy jej oderwanej ‘nóżki’ by się ukorzenić :) DObrze, jak taka część ze dwa – trzy dni przeschnie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *