Palma waszyngtonia, tak jak opisywana w poprzednim wpisie palma Bismarckia nobilis, swoją nazwę zawdzięcza postaci historycznej (Otto von Bismarcka, zgadliście:). Nie zaskoczę was pisząc, że nazwa gatunku Washingtonia (Waszyngtonia) została nadana ku czci Georga Washingtona. Zaś nazwy odmian pochodzą od słów łacińskich. Filifera oznacza ‘mająca włókna’ lub ‘nitkowata’, a robusta to  ‘wytrzymała’, ‘odporna’. Nie dajmy się jednak zwieść tym określeniom, to właśnie Washingtonia filifera jest bardziej odporna na niskie temperatury.

 Przepiękna Washingtonia robusta rosnąca w ogrodzie we Francji. Zachęcam, abyście zajrzeli do galerii na stronie, z której pochodzi to zdjęcie Jaques Brion – Palmeraie. Tak wygląda mój ogród marzeń… 😉

 Waszyngtonia nitkowata. Prawda, że zasługuje na swoją nazwę? 🙂

Palma waszyngtonia pochodzi z suchych obszarów na terenie Meksyku, gdzie jednak ma dostęp do wód gruntowych. Rośnie również w południowych regionach USA. Washingtonia filiera zwana jest kalifornijską, a Washingtonia robusta – meksykańską. W naturze pnie obu gatunków przysłonięte są suchymi, opadniętymi liśćmi, które tworzą wokół pnia warstwową spódniczkę. U palm rosnących w miastach czy doniach zaschnięte liście są usuwane.

Na pierwszy rzut oka palmy są do siebie bardzo podobne, prawie identyczne. Jednak istnieje kilka różnic. Przede wszystkim waszyngtonia nitkowata ma na liściach sporą ilość włókien, które niejako odrywają się od ich brzegów. Dla wielu miłośników palm jest jej najbardziej urzekająca cecha. Washingtonia robusta także ma nitki, jednak znacznie mniej lub niemal wcale. Tworzą się one wtedy, kiedy młody liść rosnąć rozchyla się jak wachlarz. Wówczas złączone wcześniej części liścia rozrywają się i stają się “palcami na ręce liścia”. U robusty włókna te odpadają z wiekiem.

 Waszyngtonia robusta. Duże, rozłożyste wachlarze robią wrażenie.

Różnic pomięszy waszygtonią kalifornijską i meksykańską jest oczywiście więcej:

Washingtonia filifera

  • ogonki liściowe młodych palm są zielone i niemal nie mają kolców
  • korona liści u dorosłych roślin ma luźny i otwarty układ
  • liście są zwisające i kołyszą się pod wpływem wiatru (nie są sztywne)
  • pień przypomina kształtem beczkę
  • dorasta do 15 m

Washingtonia robusta

  • ogonki liściowe są brązowe i pokryte kolcami
  • korona liści u dorosłych roślin jest zwarta i gęsta
  • liście są sztywne, a nitki odpadają z nich wraz z wiekiem
  • pień jest smukły, grubszy u podstawy
  • może dorastać do 30 m wysokości

Wysiew nasion Waszyngtonii

Washingtonia ma czarne owoce o średnicy ok. 1 cm, z których tworzą się nasiona. Zachowują one zdolność do kiełkowania przez kilka lat. I kiełkują szybko. Czemu nie wyhodować sobie waszyngtonii z nasion?:)

 Młode palemki Washingtonia filifiera, wykiełkowały niemal wszystkie, jakie wysiałam.

Uprawa

Te powszechnie uprawiane palmy mogą dobrze rosnąć w wielu glebach i klimatach. Co ciekawe, mogą rosnąć nawet w glebach o wysokim pH, nawet do 9,2. Również duże okazy mogą być z powodzeniem przesadzane w nowe miejsca. Waszyngtonie szczególnie dobrze reagują na zasilanie nawozem. Są to jedne z najszybciej rosnących palm w naszym klimacie. Są też jako wyjątkowo odporne na choroby i szkodniki, a także na żółknięcie liści.

Łodygi liściowe palmy Washingtonia robusta. Bardzo podoba mi się kontrast pomarańczowych kolców i zielonej łodygi.

Są ostre i haczykowato zakończone, uważajmy, szczególnie jeśli w pobliżu są dzieci.

Stanowisko

Palma waszyngtonia świetnie rośnie w miejscach jasnych, a najlepiej w pełnym słońcu. Bardzo lubi też ciepło, temperatura 20-25°C jest idealna. Jeśli palma stała zimą w pomieszczeniu i chcemy ją latem wynieść na taras, trzeba ją najpierw stopniowo przyzwyczaić do naturalnego światła. Postawmy ją na ok. 10 dni do cienia, powoli przenosząc ją w coraz jaśniejsze stanowisko. W przeciwnym razie liście mogą doznać oparzeń słonecznych.

Palmy te, a szczególnie Washingtonia filiera, są uważne za mrozoodporne w granicach -11 do -24°C (w zależności od źródła informacji), ale są to dane bardzo optymistyczne. Realne są raczej temperatury ok -8°C. Z doświadczenia wiem, że szczególnie liście tej palmy są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego sama nie polecam wysadzania jej do gruntu i zimowania w ogrodzie. Optymalna temperatura zimą to ok. 5°C oraz jasne stanowisko. Palma nie powinna stać przy źródłach ciepła (grzejniku, kominku). Waszyngtonie są dość odporne na niską wilgotność powietrza, ale warto postawić przy donicy pojemnik  z wodą. Za wyższą wilgotność powietrza palma na pewno odwdzięczy się piękną zielenią liści.

Podlewanie

W czasie wzrostu podlewamy palmę obficie, ale zawsze wylewajmy wodę pozostałą w podstawce. Zimą nieco ograniczamy nawadnianie. Przed następnym podlaniem górna warstwa ziemi powinna nieco wyschnąć.

 Washingtonia filiera, młode palmy. Lepiej nie rozdzielać tych kilku pni z jednej doniczki. Bardzo możliwe, że żadna z oddzielonych roślin nie przeżyje, gdy niechcący uszkodzimy ich korzenie.

Ziemia

Ziemia dla palmy powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, najlepiej z domieszką torfu oraz keramzytu, perlitu czy żwiru. W przeciwieństwie do innych palm, waszyngtonie dobrze rosną także w ziemi o wysokim pH.

Przesadzanie

Palmy najlepiej sadzić w wysokich donicach, ponieważ ich korzenie rosną pionowo w dół. Jeśli widzimy korzenie palmy wystające z doniczki, jest to znak, że najwyższy czas ją przesadzić do większego pojemnika. Młode palmy możemy wysadzać do tzw. doniczek dla róż.

 Waszyngtonia nitkowata często jest dostępna w sprzedaży jako roślina o wielu pniach. Nie rozdzielajmy jej, bo możemy ją zniszczyć:)

Nawożenie

Waszyngtonie nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Używam do tego nawozu do palm firmy COMPO. To koncentrat, i nie trzeba go wiele, aby liście miały zdrowy, zielony kolor.

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.