Palma kencja w roli rośliny pokojowej sprawdza się znakomicie. Ustawiona w salonie czy biurze poprawia komfort mieszkania i pracy. Oderwij na chwilę oczy by popatrzeć na jej zielone – zobaczysz, jak im ulży. Duże, stale rosnące liście kencji wyłapują z niego zanieczyszczenia i produkują ponadprzeciętną ilość tlenu. Ten zielony zastrzyk świeżości zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniu i dzięki temu również może zmniejszać stres. Dlatego właśnie sypialnia czy biuro będą dla niej bardzo dobrym miejscem.

 

 

Palma Kencja howea uprawa i pielęgnacja

Kencja to moim zdaniem jedna z najłatwiejszych w uprawie palm, świetna dla początkujących.

 

 

Palmę kencję możemy coraz częściej spotkać w wielu biurach i mieszkaniach. Należy ona do rodzaju Howea, która obejmuje tylko dwa gatunki palm: Howea forsteriana i Howea belmoreana. Te dwie palmy są do siebie bardzo podobne i różnią się przede wszystkim osiąganą wysokością. Howea belmoreana jest tą mniejszą. Pomimo różnic, oba typy są zazwyczaj dostępne w sprzedaży pod ogólną nazwą kencja.

 

 

 

Swoją popularność palma kencja zawdzięcza wytrzymałości oraz łatwości uprawy. W naturze zazwyczaj rośnie z pojedynczym pniem. Natomiast jako palma doniczkowa kencja jest w sprzedaży oferowana w postaci kilku kłodzin tworzących mały, bardziej gęsty palmowy lasek. Dzięki temu już młode rośliny wyglądają bardzo dekoracyjnie. Kencje mają ciemnozielone pierzaste liście na długich ogonkach liściowych. Liście boczne mogą mierzyć 3 do 4 cm szerokości i około 45 do 60 cm długości. W dotyku są lekko skórzaste. W optymalnych warunkach mogą one w pomieszczeniu przyrastać rocznie o 15-20 cm.

 

Jeżeli zapewnimy palmie odpowiedni klimat, będziemy mogli cieszyć się nią bardzo długo, nawet 40 lat lub więcej. Tutaj sprawdzisz też, jakie są najlepsze palmy doniczkowe dla początkujących.

 

Już jedna palma kencja w połączeniu z prostą donicą wprowadza do domu ożywiającą dawkę zieleni.

 

POCHODZENIE

Palma kencja pochodzi z małego archipelagu wysp należącego do Australii i leżącego na Morzu Tasmana (Pacyfik). Swoją nazwę zawdzięcza wyspie Lord Howe, odkrytej w 1788 roku, na której ją znaleziono. Wyspa Lorda Howe ze względu na piękny krajobraz, puste plaże i unikalną została przez UNESCO wpisana na listę World Heritage Sites. Tę wyspę o kształcie rogalika i subtropikalnym klimacie porasta zróżnicowana roślinność. W ciągu roku różnice temperatury są tu tylko nieznaczne, a wilgotność powietrza jest względnie wysoka (75-78%). Takie warunki są idealne dla wielu gatunków roślin, jak również dla tych dwóch rodzajów palmy kencja. Nawet dzisiaj młode palmy są eksportowane z archipelagu na cały świat.

 • pochodzi ze strefy subtropikalnej
 • miejsce pochodzenie: wyspa Lord Howe na Pacyfiku

 

STANOWISKO

 

Zgodnie z warunkami panującymi na rodzinnej wyspie palma kencja najlepiej czuje się w pomieszczeniach o stałej temperaturze około 20 stopni Celsjusza oraz w półcienistym stanowisku. Na wyspie rośnie pod innymi palmami i nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Silne promienie słoneczne mogą spalić liście, które staną się wtedy brązowe.

 • stanowisko półcieniste
 • temperatura około 20°C

Kencja może rosnąć w sypialni, salonie czy biurze. Będzie wdzięczna za jasne miejsce, ale w półcienistym także sobie poradzi – często lepiej, niż inne gatunki, jak np. areka.

 

PODŁOŻE

 

W swojej ojczyźnie palma kencja rośnie na glebach pochodzenia wulkanicznego. Mają one lekko kwaśne pH, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ziemi dla palmy. Zatem kiedy chcemy ją uprawiać w donicy w naszym salonie czy biurze możemy zastosować mieszankę ziemi kwiatowej na bazie kompostu i piasku (w stosunku 1: 1) lub też wykorzystać do przesadzania specjalną ziemię dla palm. Domieszka keramzytu dla poprawienia przepuszczalności sprawdzi się doskonale. Na dno doniczki również wsypujemy warstwę drenażu.

 • przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże
 • najlepsza specjalna ziemia dla palm

 

PRZESADZANIE

 

Palma kencja jet bardzo odporną rośliną, która przy dobrej opiece szybko rośnie. W naturze może osiągnąć nawet do 17 metrów wysokości. W zależności od tego, czy uprawiamy w domu palmę Howea forsteriana lub nieco mniejszą Howea belmoreana, roślina może osiągnąć w donicy wysokość ponad 2,50 metrów. Aby zapewnić palmie stabilność warto wybrać odpowiednio wielką doniczkę. Szczególnie dobrze nadają się do tego duże i ciężkie pojemniki. Palmy generalnie przesadzamy najpóźniej wtedy, gdy korzenie przerosły już ziemię w doniczce.

 • najlepsze masywne, stabilne donice
 • przesadzamy, gdy korzenie nie mają już miejsca w donicy

 

 

 

PODLEWANIE I NAWOŻENIE

 

Palma kencja powinna mieć zawsze lekko wilgotną ziemię. W fazie wzrostu, od wiosny do jesieni, podlewamy ją dość obficie, jednak uważamy, aby nie przelać palmy. W czasie zimowego spoczynku podłoże powinno być zawsze jednakowo (tylko lekko) wilgotne. Oprócz podlewania palma kencja bardzo lubi spryskiwanie liści. Aby miały one piękny, zdrowy, zielony kolor, można zraszać ją wodą z odrobiną nawozu do palm. Kencję wystarczy nawozić raz-dwa razy na miesiąc.

 • unikamy wody stojącej w korzeniach
 • ziemia zawsze lekko wilgotna
 • w czasie wzrostu nawozimy 1-2 razy na miesiąc
 • zimą w okresie spoczynku podlewamy oszczędnie i nie nawozimy

 

 

Kencję możesz kupić np. w Ikei lub na stronie EgzotyczneRosliny.pl

 

PRZYCINANIE I ROZMNAŻANIE

 

Wiesz, że kencję możesz sobie wyhodować z nasion? Nasiona kencji mogą kiełkować od kilku tygodni nawet do kliku miesięcy. Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku jak wysiać nasiona palm. Wysiew nasion palm to świetne ćwiczenie na cierpliwość, a satysfakcja z tak wyhodowanej młodej palmy jest ogromna!

 

kencja nasiona palma

Młoda palma kencja wyhodowana z nasion!

 

 

A co z przycinaniem? Liście kencji tego nie potrzebują, ponieważ przede wszystkim rośnie ona w górę i w górnej części zajmuje więcej miejsca. Obciąć możesz liście najbardziej zewnętrzne, jeżeli starzeją się, czyli zaczynają usychać od końców.

 

ZIMOWANIE

 

Palma kencja może być cały rok uprawiana jako domowa palma doniczkowa. Zimą powinniśmy jednak pozwolić jej odpocząć. Wówczas podlewamy ją oszczędnej i oszczędniej nawozimy. Dzięki temu tak uśpiona palma lepiej przetrwa trudniejszy okres grzewczy i poradzi sobie z niższą wilgotnością powietrza. Pamiętaj, że to palma ciepłolubna, więc nie powinna zimować w chłodzie.

 • zimą palma odpoczywa
 • ograniczamy podlewanie i nawożenie

 

 

CHOROBY I SZKODNIKI

 

Kencja to bardzo wytrzymała palma. Mimo to czasami choruje lub jest atakowana przez szkodniki. W ostatnich latach nieraz zdarzało się, że zdrowe, silne rośliny nagle dostały brązowych liści i szybko obumierały. Jest to wynik choroby korzeni, która prawdopodobnie powodowana jest przez grzyby z rodzaju Gliocladium. W takim przypadku pomaga usunięcie dotkniętych części roślin oraz szybkie przesadzenie palmy do nowego, nie zainfekowanego podłoża i czystej donicy.

Zwłaszcza w okresie zimowym warto zwrócić uwagę na to, aby palmy nie przelewać. Zbyt wilgotne podłoże o tej porze roku może powodować zgniliznę korzeni i liści. Tak więc, podlewamy palmę oszczędnie i nie zostawiamy wody w podstawce. Palma kencja może być czasem atakowana przez wełnowce, wciornastki lub przędziorki. Warto zapobiegawczo stosować prysznice w łazience lub latem wystawiać palmę na dwór, by obmył ją ciepły deszcz. Jeśli zaś palmę zaatakują już wełnowce, miseczniki czy wciornastki, wtedy najlepiej zastosować odpowiednie środki chemiczne lub domowe.

 

 • podatna na choroby, jeśli ziemia jest zbyt mokra
 • przy chorobach grzybowych przesadzamy do nowej ziemi i czystej donicy
 • zapobiegawcze prysznice

 

PODSUMOWANIE

 

Palma kencja to jedna z najodporniejszych i najłatwiejszych w uprawie palm pokojowych. Może zdobić Twój dom wiele, wiele lat. Ta smukła, soczyście zielona palma doniczkowa wspaniale zdobi zarówno minimalistyczne, jak i bogato urządzone pomieszczenia, jak również biura. Ponadto świetnie wpływa na samopoczucie – w otoczeniu zieleni odpoczywa się znacznie lepiej. Przy uprawie palmy kencji warto zwrócić uwagę na odpowiednią ziemię. Powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Kencje podlewamy regularnie i unikamy mokrej ziemi oraz pełnego słońca. Sporadyczne prysznice i zraszanie liści wodą z nawozem zaowocują pięknymi liśćmi oraz ochronią przed szkodnikami.

 

Ciekawa jestem jak wam się podoba ta jej pierzasta zieloność?:) A może wolicie palmy o liściach wachlarzowatych, jak waszyngtonia? Piszcie w komentarzach!

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.