Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

Wiosenne przycinanie bambusów

Czy bambusy trzeba przycina?

Myślę, że nie tylko mnie wiosenne słońce zdążyło już obudzić po szarej zimie na tyle, abym mogła rozpocząć nawożenie swoich roślin najlepszym nawozem na świecie. Jest nim – jak wiadomo – cień ogrodnika;) Choć czeka nas pewnie jeszcze kilka chłodniejszych dni, możemy już teraz zaplanować wiosenne cięcie bambusów, które pozwoli im dobrze rosnąć.

Czy bambusy trzeba przycina?

 

Kiedy przycinać bambusy?

  • Ważne jest coroczne cięcie, które wykonuje się na krótko przez pojawieniem się nowych pędów.
  • Bambusy przycinamy w maju, kiedy minie ryzyko przymrozków. Cięcie można wykonywać do lipca, później lepiej już ich silnie nie przycinać. Więcej szczegółowych informacji na temat przycinania i formowania bambusów znajdziesz klikając tutaj.

Które pędy przycinać?

  • Bambusy okrywowe wymagają wiosną silnego cięcia, bo po zimie zazwyczaj prezentują się ‘sianowato’. Gatunki takie jak Pleioblastus pumilus, Pleioblastus distichus czy Pleioblastus pygmaeus przycinamy na wysokość ok. 15 cm. Dodatkowo zasilamy je nawozem.
  • Wyższe gatunki, takie jak  Hibanobambusa tranquillans ‘Shiroshima‘ lub Sasa palmata nebulosa tniemy do wysokości 1 m.
  • U bambusów drzewiastych wycinamy tuż przy ziemi stare i obumarłe po zimie pędy. Można także nieco przerzedzić rośliny szczególnie, gdy uprawiamy je w donicy lub jeśli miejsce dla nich przeznaczone i otoczone barierą korzeniową wydaje się zbyt małe. Przez zmniejszenie masy liściowej ograniczymy ryzyko rozsadzenia donicy czy bariery przez silne korzenie.

 

 

 

Po przycięciu bambusy nawozimy. Najlepiej poczekać z tym do momentu pojawienia się nowych pędów i liści. Możemy zastosować długo działający nawóz do bambusów i traw firmy Compo. Znajdziecie go w naszym sklepie Oaza-Palmy. Więcej informacji o wiosennym nawożeniu znajdziesz na końcu tego artykułu.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *