Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

Wysiew nasion bambusa (Dendrocalamus)

Bambusy ogrodowe (drzewiaste Phyllostachysy, kępowe Fargesie, czy okrywowe Pleioblastusy), najłatwiej i najlepiej rozmnażać przez podział. Zachowają one wtedy cechy rośliny matecznej, w tym pokrój i odporność. Ale w przypadku bambusów tropikalnych nie tak łatwo o egzemplarz, który można by podzielić, a zatem warto spróbować uprawy z nasion. A nie jest trudne :)

Nasiona bambusa – Dendrocalamus barbatus

Nasiona bambusów tropikalnych możemy wysiewać cały rok. Po ich zakupie najlepiej wysiać je w przeciągu 6. tygodni, a najlepiej od razu.

1. Przygotowanie: Nasiona moczymy przez 24-48 godzin w letniej wodzie, aby napęczniały.

2. Do wysiewu używamy specjalnej ziemi do nasion. Dla poprawienia przepuszczalności można ją  wymieszać z ziemią kokosową. Ważne, aby ziemia zawierała wiele składników odżywczych, była przepuszczalna i dobrze utrzymywała wilgoć. Warto dodać nieco piasku. Pozwoli to odprowadzać zbędną wilgoć, poprawi strukturę ziemi i doprowadzi nieco powietrza do korzeni, kiedy już wykiełkują.

3. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna. W żadnym wypadku nie może być mokra! Mokra ziemia to największy wróg nasion roślin egzotycznych. Do podlewania warto używać spryskiwacza, aby lepiej dozować wodę i nie przelać nasion. Do podlewania dobrze jest używać wody destylowanej lub deszczówki.

 

 

 

4. Nasiona układamy na ziemi i lekko dociskamy.

5. Doniczkę ustawiamy w jasnym miejscu o stałej temperaturze 24-28 st. C.

6. Nasiona kiełkują zazwyczaj od 4 do 6 tygodni.

7. Po 4-6 tygodniach od wzejścia nasion możemy je ostrożnie przepikować do osobnych doniczek.

8. Do przesadzania siewek używamy dobrej jakości ziemi ogrodniczej, która jest żyzna i przepuszczalna. Możemy ją wzbogacić o keramzyt, żwir czy perlit. Dzięki temu substrat będzie miał odpowiednią strukturę.

Warto spróbować, nie każdy może pochwalić się własnoręcznie wyhodowanym bambusem tropikalnym :)

    4 odpowiedzi

    1. Witam,
      gratuluję pomysłu na ciekawy artykuł.
      Szczególnie trafne jest dodanie zdjęć co na pewno będzie pomocne dla adeptów sztuki ogrodnictwa.

      W artykule pojawił się drobny błąd, jest: “Ważne, aby ziemia zawierała jak najmniej składników odżywczych”, powinno być “Ważne, aby ziemia zawierała jak najwięcej składników odżywczych”. Bambusy to nie sukulenty, potrzebują sporo bogatej organicznie ziemi.

      Ponadto istnieje drobna nieścisłość na początku tekstu: “Nasiona bambusów tropikalnych możemy wysiewać cały rok”. Jest to prawdą (ale tylko technicznie), wysiew poza wiosenną porą (np w zimie) wymaga stosowania doświetlania i dogrzewania technicznego. W innych kwestiach związanych z bambusami zapraszam również na nasze forum ogrodnicze Oleander.

      Pozdrawiam serdecznie!

      http://www.oleander.pl – sklep internetowy, nasiona i sadzonki krajowe oraz egzotyczne, czat ogrodniczy.

    2. Witam, kupiłem ostatnio nasiona bambusa czerwonego i już się moczą w wodzie. Tylko że z zamówionych 30 sztuk dostałem ponad 60. I teraz zastanawiam się czy to z błędu/dobroci sprzedawcy czy sadzi się po kilka nasionek do jednej komórki w wielodoniczce?

      1. Hej Przemysław! Z nasionami bambusa jest dość ciekawie, że tak powiem :) Niekoniecznie dostałeś nasiona czerwonego bambusa, może jakiejś innej trawy lub innego bambusa tropikalnego, bambusy kwitną raz na dziesiątki, a nawet setki lat, a czerwony bambus jeśzcze długo nie będzie (mam na myśli Fargesia jiuzhaigou 1, który może w Polsce rosnąć w ogrodzie). W każdym razie wysiej, potestuj, możesz do jednej doniczki np po 10 nasion wrzucić.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *