Ziemia dla bambusów | Egzotyczna Pogawędka #8

ziemia dla bambusów

Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.

#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!

Tym razem:

  • opowiadam o najważniejszych właściwościach ziemi dla bambusów
  • pokazuję różne metody nawożenia
  • mówię o składnikach odżywczych jakie powinna mieć ziemia

Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt jeśli wolisz czytać 🙂

_____________________________________________________________________________________________________________

Opowiem Wam dzisiaj o ziemi dla bambusów. Jeśli planujecie je posadzić lub macie je już w ogrodzie, to zdecydowanie warto wiedzieć, w jakim podłożu rosną najlepiej. 

Zaczynamy!

Na początek powiem Wam o najważniejszych cechach podłoża dla bambusów, na koniec przypomnę o kończącej się przedsprzedaży sadzonek i naszym następnym – bananowym – temacie Egzotycznej Pogawędki. ________________________________________________________________________________

Jeśli miałabym powiedzieć o dwóch rzeczach, które chciałabym żebyście zapamiętali z dzisiejszej egzotycznej pogawędki to są to te dwie: 

  • bambusy nie lubią mokrych stóp – nie lubią 'bagienka’
  • bambusy lubią jeść – ziemia musi być bogata w składniki odżywcze

A teraz po kolei:

Bambusy w zasadzie będą rosły w każdej ziemi ogrodowej. Nie są szczególnie wymagające, jeśli jednak możemy zoptymalizować im warunki to dzięki temu będą ładniejsze, silniejsze, odporniejsze. I będziemy się nimi cieszyć jeszcze bardziej.

W ogrodzie mamy zawsze jakiś konkretny typ ziemi. Jeśli nie jest optymalny dla bambusów – są różne sposoby jego poprawy. Więcej o tym już za chwilę.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY ZIEMI DLA BAMBUSÓW

Po pierwsze – ziemia musi być przepuszczalna. Ten punkt jest ważny zarówno dla bambusów doniczkowych jak i ogrodowych. Można to skojarzyć właśnie z tym powiedzeniem, że bambusy nie lubią mokrych stóp. Mokre stopy oznaczają, że w ziemi i tym samym w korzeniach stoi woda. Wtedy niestety kłącza  i korzenie gniją, a roślina zamiera. Bambus jest bardzo wytrzymały, ale ma swój słaby punkt, który jest właśnie zbyt mokra ziemia. W miejscu, w którym długo stoi woda może nawet obumrzeć. Szczególnie w zimie jest niebezpieczne, bo dodatkowo mamy mróz i korzenie może ścisnąć lód, wtedy bambus nie tyle zmarznie – co wyschnie, bo nie będą one w stanie pobierać wody. 

Jest jeden bambus – filostachys ciemnopochwowy (Phyllostachys atrovaginata), który ma kanaliki powietrzne w korzeniach. Ten gatunek może rosnąć na bardziej wilgotnym terenie, natomiast to też nie znaczy, że da radę rosnąć w bagienku. 

Jeśli mamy w ogrodzie bardzo wilgotną ziemię, to również nie oznacza, że nie możemy tam posadzić bambusów. Po prostu trzeba ją wtedy odpowiednio przygotować. Jak dokładnie za chwilę wyjaśnię. 

Po drugie – ziemia musi mieć uniwersalne pH (między 5,5 a 6,5). Jeśli będzie lekko kwaśna to jest w porządku. Jeśli jednak będzie bardziej zasadowa, to bambus będzie żółkł. W takim podłożu trudno mu pobierać żelazo, a to skutkuję chlorozą.

Po trzecie – ziemia powinna dobrze trzymać wilgoć. Bambusy mają sporo liści i przez to spożytkowują dużo wody. Wydaje nam się dlatego, że bambusy lubią mieć cały czas dużo wody – a to nieprawda. Lubią mieć wilgotną ziemię, ale nie mokrą. Jeśli mamy podłoże, które dobrze trzyma wilgoć będzie im łatwiej, szczególnie latem, gdy wodę spożytkowują szybciej.  

Są różne materiały: organiczne i nieorganiczne, które domieszane do ziemi pomogą nam zadbać o lepszą wilgotność.

Z nieorganicznych są to: perlit, keramzyt, wermikulit.

Z organicznych: kompost, kora, drewniane zrębki. Organiczne materiały będą się rozkładać i wzbogacać podłoże o składniki odżywcze, ale jednocześnie zużywają w tym procesie azot, potrzebny bambusowi do wzrostu. Dlatego ważne jest też odpowiednie nawożenie bambusów.

_______________________________________________________________________________

POPRAWIAMY ZIEMIĘ DLA BAMBUSÓW

Bambus tak jak wspomniałam lubi jeść – chodzi o to, żeby ziemia, w której się znajduje była bogata w składniki odżywcze. Nie jest to aż tak ważne przy bambusach sadzonych w donicy. Tam najważniejsza jest struktura ziemi + wilgotność. Składniki odżywcze zawsze możemy dodać poprzez nawożenie.

Jeśli mamy glebę piaszczystą to ona ma ten mankament, że praktycznie nie trzyma wody. Przelatuje ona jak przez sitko, do tego podłoże piaszczyste szybko się nagrzewa. Dodajemy do niej ziemi uniwersalnej, czy gliniastej żeby ją ulepszyć. (Czytaj więcej o poprawieniu ziemi piaszczystej).

A jeśli mamy glebę gliniastą – jest bardzo zbita, nieprzepuszczalna i woda może w niej długo zalegać – to też nie jest dla bambusa dobre. Będzie mu wówczas ciężko rozwijać się i wypuszczać nowe kłącza w takim ciężkim podłożu. Tutaj dodajemy ziemi piaszczystej, żeby wyrównać jej właściwości. (Czytaj więcej o poprawieniu ziemi gliniastej).

_______________________________________________________________________________

Jeżeli mamy glebę mokrą to możemy ją poprawić w następujący sposób:

Wykopujemy dla bambusa dół na głębokość jednego metra (może być więcej). Na dno wsypujemy około 50 cm na  drenażu np. żwiru (frakcja 16 – 32) lub podobnego materiału. Chodzi o to, żeby warstwa na samym dole odprowadzała wodę. To przykrywamy agrowłókniną, by ziemię od żwiru trochę oddzielić. Teraz sypiemy warstwę ziemi i sadzimy bambus. 

Częstym błędem przy sadzeniu bambusów jest to, że umieszczamy go za głęboko. Zasada jest taka, że do ziemi czy nowej donicy  sadzimy to tej samej wysokości, do jakiej bambus był posadzony w doniczce produkcyjnej. Jeśli posadzimy do zbyt głęboko, do korzeni nie dostanie się wystarczająco powietrza. 

Podsumowując:

Najważniejsze, aby ziemia dla bambusa była przepuszczalna, o uniwersalnym pH i trzymała wilgoć. Nieraz myli nam się bambus, który sadzimy w ogrodzie czy donicy (np. filostachys) z tzw. bambusem szczęścia (Lucky Bamboo), czyli bambuso-podobnymi pędami, które zazwyczaj widzimy stojące w fiolkach  z wodą.

źródło: https://kwiatydonice.pl/lucky-bamboo-szczesliwy-bambus-dracena-sandera-80-cm-p-28620.html

______________________________________________________________________________

Odpowiadam na pytania:

Posadziłam bambus prosto, ale jest uparty i rośnie pod kątem. Nie potrafię go naprostować.

Jeśli bambus rośnie pod kątem cały to spokojnie można go naprostować. Jeśli rosną tak tylko niektóre pędy – to jest to normalne dla niektórych gatunków. Na początku puszczają pędy pod skosem, a póżniej już proste. Na przykład filostachys długowieczny 'Aureocaulis’ rośnie w taki sposób.

Czy kora może za bardzo zakwasić ziemię? 

Może, zależy jakie pH ma teraz ziemia, do której sadzić będziesz bambus. Jeśli już jest lekko kwaśna i dodamy korę – zakwasi ją jeszcze bardziej. Świeża kora jest też 'ostrzejsza’ niż taka przekompostowana. Jeśli jest przekompostowana i przeleży trochę to już nie będzie aż tak zakwaszać. 

Nie polecam ściółkować bambusów wyłącznie korą tak jak się to robi np. przy azaliach, zamiast tego można użyć liści drzew liściastych, czy pozostawić między pędami opadłe liście bambusów. 

Z nawożeniem też trzeba uważać, by nie przesadzić. Są takie nawozy, których używa się raz na wiosnę i działają cały rok. Uwalniają składniki stopniowo, dlatego nie ma ryzyka przenawożenia (nawóz z firmy COMPO)

Czy nawóz typowo do trawnika sprawdzi się też do bambusów?

Jak najbardziej. Ewentualnie można użyć obornika końskiego – to też jest super nawóz. WIęcej o nawożeniu bambusów możesz poczytać na blogu.

Od kiedy zacząć nawożenie? Mój bambus mieszka w doniczce.

Lepiej jeszcze poczekać, pod koniec marca zaczynamy nawozić przy dodatniej temperaturze można już zacząć.

Ja swoje podłoże zrobiłem z takiej mieszanki: ⅓ kory drobnej, ⅓ torfu z domieszką podłoża kokosowego, ⅓ ziemi z ogródka i 20% perlitu i żwiru. Czy taki skład podłoża dla bambusów będzie ok?

Jak najbardziej. Bardzo fajny skład, jest kora i torf (trzymają wilgoć). Do tego na wiosnę nawożenie i będzie idealnie.

______________________________________________________________________________

Jeszcze tylko kilka dni – bo do piątku – trwa przedsprzedaż sadzonek bambusów!

Można zamówić do godziny 14:00 – sadzonki do tego czasu są tańsze, jest większy wybór, a o wszystkim możecie przeczytać tutaj. 

Wystarczy wejść na stronę, zapisać się i otrzymacie cennik przedsprzedażowy oraz maila z instrukcją jak zamówić sadzonki. 

ZOBACZ SADZONKI BAMBUSÓW

ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT

 

🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Zacznij tutaj | Playlista Egzotycznych Pogawędek

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *