Latem zeszłego roku po raz pierwszy miałam okazję odwiedzić egzotyczną dżunglę w sercu Krakowa – ogród nastoletniego Samuela schowany na wewnętrznym dziedzińcu leciwej kamienicy. Pamiętam pierwsze wrażenie bardzo dobrze, bo już z korytarza ujrzałam soczystą, lśniącą zieleń liści bananów, której zupełnie się nie spodziewałam! Tak było latem, zimę te piękne rośliny spędziły w zbudowanej przez Samuela szklarni. Niedawno miałam okazję pomóc mu posadzić banany z powrotem w ogrodzie. Dlatego zapraszam Cię na krótką relację z dużą ilością zdjęć i kilkoma przydatnymi poradami. Głównym punktem programu było sadzenie prawie 2-metrowego czerwonego banana Ensete ventricosum 'Maurelii’, o grubej kłodzinie i ze wspaniale wybarwionymi liśćmi. Jestem ciekawa, czy masz już u siebie bananowce?

Bananowy ogród latem 2020

Zanim przejdę do samej relacji z sadzenia, być może chcesz zobaczyć jak ogród Samuela wyglądał w zeszłym roku? Bardzo polecam, dzięki temu przekonasz się, jak rośliny wyglądają w szczycie sezonu. Jak wspomniałam, banany na zimę są wykopywane, sadzone do donic i przetrzymywane w podgrzewanej szklarni. Dzięki temu większość z nich dotrwała do wiosny w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. Najniższa temperatura, jaką zanotował Samuel tej zimy to 8 stopni, co ocenia na nieco zbyt chłodno dla niektórych gatunków i w przyszłym roku będzie starał się utrzymać 10-15 stopni Celsjusza. Dzięki temu mniejsze będzie ryzyko przechłodzenia sadzonek, które może przyczyniać się do zagniwania korzeni. Z 41 gatunków bananów przetrwało 31, wynik całkiem dobry, ale jest też pole do optymalizacji 🙂

Jak posadzić banana w gruncie?

Przygotowanie do sadzenia

Czego potrzebujesz, by posadzić bananowce w ogrodzie? Przede wszystkim sadzonek banana, ziemi, szpadla, wody i pogody. Pomocnik też się może przydać! Jako pierwsza do gruntu poszła Musa balbisiana 'Atia Black’.

Jak posadzić bananowca w ogrodzie?

Jako pierwsza do gruntu poszła Musa balbisiana 'Atia Black’

Sadzimy banana krok po kroku

Tutaj znajdziesz krótką instrukcję posadzenia banana do ziemi, a po niej sporo zdjęć 🙂

  1. Wybierz odpowiednie miejsce. Samuel po prostu poustawiał banany tam, gdzie chciał je posadzić i z dalszej perspektywy ocenił ich umiejscowienie. Niektóre przestawił, znów spojrzał – i dopiero wtedy zaczął kopać dołki.
  2. Wykopujemy dziurę trochę większą od wielkości pojemnika, w którym jest banan.
  3. Na dno sypiemy świeżej ziemi.
  4. Wyjmujemy ostrożnie sadzonkę bananowca z doniczki, możesz ją opukać dłonią z każdej strony, by ziemia mogła się rozluźnić i sadzonka łatwiej wyszła.
  5. Wkładamy sadzonkę do otworu i sprawdzamy, czy nie trzeba dosypać lub ubrać ziemi. Powinna być posadzona nie głębiej i nie płycej niż była w donicy.
  6. Jeśli jest już na dobrej wysokości, dosypujemy ziemi w wolne miejsca i lekko dociskamy.
  7. Podlewamy obficie, można naokoło usypać niedużą obwódkę z ziemi i podlewać do środka, wtedy woda nie będzie uciekała na boki.
  8. Mniejsze, smukłe czy osłabione banany można podwiązać do podpory, po zimie mogą mieć jeszcze zbyt słabe korzenie, by utrzymały się same w ziemi podczas bardziej wietrznej pogody.

Sadzimy banany – fotorelacja

Teraz czas na zdjęcia! Łącznie posadziliśmy 9 bananów (w tym oczywiście prawie 2-metrowy czerwony banan, Ensete ventricosum 'Maurelii’). Poza tym do gruntu poszły też dwa bambusy z mojego sklepu: Fargezja lśniąca 'Volcano’ i Fargezja północnosyczuańska 1.

Jak posadzić bananowca

Na początek trzeba oczywiście wynieść banany ze szklarni. Gdzie jest Samuel?

 

Jak posadzić bananowca

Liczymy ile nowych liści wypuścił już w tym roku czerwony banan.

 

Jak posadzić bananowca

Pierwszy otwór prawie wykopany.

 

Jak posadzić bananowca

Te banany posadzone są na rabacie, którą widać ze wspomnianego na początku tego wpisu korytarza. Gdy się rozrosną, efekt będzie super!

 

Jak posadzić banana w ogrodzie

Banany puszczają zdrowe, młode korzonki. Dobry znak.

 

Jak posadzić bananowca

Oprócz Musa balbisiana 'Atia Black’, mamy tu jeszcze Musa basjoo oraz Musa sikkimensis 'Red Tiger’.

 

Jak posadzić bananowca

Teraz na swoje miejsce wróci czerwony banan, Ensete ventricosum 'Maurelii’.

 

Jak posadzić bananowca

Liście tego gatunku są obłędne!

 

Jak posadzić bananowca

Ma prawie 2 m wysokości i naprawdę gruby pseudopień.

 

Jak posadzić bananowca

Zrobiłam zdjęcie i lecę pomóc Samuelowi!

 

Jak posadzić bananowca

Mamy to! Czerwony banan posadzony. Nad nim jest siatka, która chroni rośliny w tej części przed odpadającym tynkiem. Będzie trzeba ją podwyższyć.

 

Jak posadzić bananowca

Ostatnie banany, w tym Musa itinerans 'Burmese Blue’ – z niespodzianką, a raczej dwoma – są odrosty.

 

Jak posadzić bananowca

I to całkiem dorodne. Będą sadzonki.

 

Jak posadzić bananowca

Kącik roślin zimozielonych z szorstkowcem Fortune’a, bambusami i małymi jukami. Oraz otoczakami przywiezionymi znad morza.

 

Jak posadzić bananowca

Bambus fargezja lśniąca 'Volcano’ moczy się krótko przed posadzeniem.

 

Jak posadzić bananowca

Szorstkowiec Fortune’a przezimował modelowo! O tym, jak uprawiać palmy mrozoodporne w Polsce piszemy właśnie e-booka z Andrzejem Sobkowiakiem.

 

Jak posadzić banana

Koniec pracy (dla mnie, Samuel jeszcze dosadził jednego banana). Całość zajęła nam niecałe 3 godziny.

PS 'Banan’ czy 'bananowiec’

Może wpadło Ci w oko to, że raz używam słowa bananowiec, a raz banan. To celowe 🙂 Poprawną formą jest banan! Ale bananowiec jest częściej używany w potocznym języku, gdy mowa o tej roślinie, dlatego używam i jednej formy, i drugiej. Może kiedyś napiszę o tym więcej?

PS 2 Obserwuj Samuela na Instagramie

Zachęcam do śledzenia profilu Samuela na Instagramie, znajdziesz tam wiele ciekawych roślin egzotycznych i zdjęcia z jego miejskiej dżungli w centrum Krakowa.

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.