Palmy kokosowe pochodzą z południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. Są one najszerzej wykorzystywanymi palmami na świecie. Przykładowo z orzechów kokosowych wytwarza się żywność, z włókna kokosowego można zrobić tkaninę. Palma kokosowa jako palma doniczkowa potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i temperatury powyżej 18 stopni, także zimą. Co bardzo ważne – ziemia w doniczce nie może wyschnąć. Przy odrobinie cierpliwości można samemu wyhodować palmę kokosową z kokosu. Co będzie nam potrzebne? Jak najbardziej świeży orzech kokosowy, który nie powinien być uszkodzony.

Orzech kokosowy

Tak jak wiele innych nasion palm orzechy kokosowe mają 3 otworki, które wyglądają jak wgniecenia. Tylko za takim otworkiem kryje się zarodek. Orzech kokosowy sadzimy tymi otworkami w dół. Można wcześniej cały kokos namoczyć przez 1-2 dni w letniej wodzie. Na doniczkę z nasionem nakładamy foliowa torebkę. Ziemia będzie lekko parowała, dlatego trzeba od czasu do czasu ją zwilżyć. Ważne, aby wody nie było za dużo – tylko tyle, aby ziemia była lekko wilgotna.Aby wyhodować palmę z kokosa, wysadzamy orzech kokosowy do doniczki z ziemią. Oczywiście trudno całe tak duże nasiono przykryć ziemią, dlatego z orzechem kokosowym postępujemy nieco inaczej niż w przypadku nasion innych palm. Możesz sprawdzić w innym poście jak wysiewać inne nasiona palmy. Jeśli chcemy wyhodować palmę kokosową z orzecha wybieramy odpowiednio dużą doniczkę i wypełniamy ja do połowy ziemią kokosową. Teraz “wkręcamy” nasiono w ziemię, czyli kładziemy je na podłożu i poruszając nim to w lewo to w prawo zagłębiamy je w doniczce do 1/3 wysokości nasiona.

Doniczkę z kokosem stawiamy w bardzo ciepłym miejscu. Może ono być ciemne. Niektóre palmy tropikalne wymagają wysokiej temperatury, ale nie wyższej niż 40 °C. Jednak większość palm kiełkuje także w temperaturze pokojowej. Czego nie wolno robić? Kłaść doniczki z kokosem np. na grzejniku. W takim miejscu nawet przy umiarkowanej temperaturze będzie za gorąco. Odpowiednim miejscem może być kotłownia lub po prostu dobrze ogrzewany pokój. Lekkie różnice temperatur nie tylko nie szkodzą, ale w przypadku niektórych gatunków pomagają w kiełkowaniu.

palma kokosowa


Najlepsza mieszanka ziemi
powinna dobrze trzymać wilgoć i być przepuszczalna. Mieszanka złożona w równych częściach z ziemi uniwersalnej, ziemi kokosowej i perlitu będzie idealna. Można też na początek wykorzystać samą ziemię kokosową. Jeśli chodzi o głębokość sadzenia to będą to 0,5-1 cm, czyli kokos może niejako leżeć na ziemi. Palma kokosowa może kiełkować od 2-6 miesięcy.Regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu – sprawdzamy, czy nie pokazał się korzonek Aby to zrobić wyjmujemy ostrożnie kokos z doniczki i oglądamy uważnie. Jeśli kiełek jest widoczny – nadszedł czas, aby palmę kokosowa przesadzić do odpowiedniej doniczki. Orzech kokosowy kładziemy poziomo na ziemie w doniczce i zasypujemy ziemią tak, aby całe miejsce z kiełkiem było osłonięte ziemią. Warto wybrać doniczkę wyższą niż szerszą, ponieważ palmy korzenie wypuszczają najpierw mocno w dół, a dopiero później rozwijają się na boki. Ważne jest także, aby nie uszkodzić kiełków i przede wszystkim nie oddzielać ich od kokosa, który jest magazynem pożywienia.

Widziałam kiedyś takie palmy kokosowe w Biedronce. Może ktoś z Was sobie taką sprawił?:) Jak się ma?

Piszcie w komentarzach!

Źródło zdjęć: Pinterest.

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.