Bambusy rosną szybko i bujnie, dlatego świetnie nadają się na żywopłot czy wysoki ekran widokowy. Aby otrzymać wysoką, zieloną barierę osiągającą nawet 4-6 metrów wysokości, można posadzić bambusy drzewiaste (Phyllostachys w odmianach). Doskonale znoszą przycinanie, dlatego świetnie nadają się też na niższe żywopłoty (np. 2 m) oraz przenośne ścianki zieleni w donicach. To, jak gęsto je sadzo zależy od rozmiaru sadzonek bambusów.

w-jakiej-odleglosci-sadzic-bambusy-drzewiaste

Zanim bambusy posadzimy do ziemi lub do donicy, warto namoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Dzięki temu znacznie ułatwimy tym szybko rosnącym trawom ogrodowym ukorzenienie się w nowym miejscu. Po posadzeniu podlewanie jest również bardzo ważne. Szczególnie w gorącym okresie letnim ziemia nie powinna przeschnąć, aby bambus nie zatrzymał wzrostu. Kiedy sadzimy bambusy drzewiaste w gruncie warto założyć im barierę korzeniową, aby rosły tylko tam, gdzie sobie tego życzymy. Tutaj znajdziesz więcej informacji o barierze korzeniowej dla bambusów.

 żywopłot z bambusów drzewiastych

Na początek warto wiedzieć, jak rośnie bambus. Na przykład drzewo rośnie tak, iż co roku staje się wyższe i dzięki nowym słojom jego pień staje się grubszy. Bambus natomiast staje się wyższy dzięki nowym pędom. Co roku w ciągu kilku miesięcy wyrastają z ziemi nowe źdźbła, które są wyższe i grubsze niż pędy z poprzedniego roku. Dlatego warto co sezon przeprowadzać cięcie odmładzające. Jakiś czas temu pisałam już na blogu o przycinaniu bambusów. Zerknij też na poniższy filmik – tak właśnie rozrastają się bambusy drzewiaste.

Aby bambusowy żywopłot zdrowo rósł i pięknie się prezentował warto zapewnić mu przynajmniej 1 m szerokości. Jeśli masz w ogrodzie miejsce węższe, możesz posadzić bambusy kępowe np. bambus czerwony. Te dobrze rosną również w mniejszych ogrodach.

jak osłonić się przed sąsiadami

W jakiej odległości sadzić bambusy drzewiaste?

Duże sadzonki bambusów w donicach 5-15 l wystarczy sadzić co jeden metr, czyli 1 sztuka na 1 m bieżący. Jeśli chcemy uzyskać efekt jednolitej ścianki szybciej – sadzimy gęściej. Mniejsze sadzonki bambusów w donicach 2,5 l najlepiej sadzić co 40-50 cm. Oczywiście można rzadziej – wtedy po prostu nieco dłużej poczekamy. Bambusy możemy sadzić w zasadzie do końca października. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaką mieszankę ziemi dla nich przygotować, sprawdźcie ten post.

A jeśli macie pytania odnoście sadzenia bambusów, bo na przykład to pierwszy orientalny gość w waszym ogrodzie lub na balkonie – piszcie w komentarzach:)

 

ZOBACZ SADZONKI BAMBUSÓW 

BAMBUSY NA ŻYWOPŁOT

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.