Bezpłatny mini-kurs mailowy 👉🏻 Jak kupić zdrową palmę do ogrodu, na balkon lub taras 🌴 (klik)

W jakiej odległości sadzić bambusy drzewiaste?

Bambusy rosną szybko i bujnie, dlatego świetnie nadają się na żywopłot czy wysoki ekran widokowy. Aby otrzymać wysoką, zieloną barierę osiągającą nawet 4-6 metrów wysokości, można posadzić bambusy drzewiaste (Phyllostachys w odmianach). Doskonale znoszą przycinanie, dlatego świetnie nadają się też na niższe żywopłoty (np. 2 m) oraz przenośne ścianki zieleni w donicach. To, jak gęsto je sadzo zależy od rozmiaru sadzonek bambusów.

w-jakiej-odleglosci-sadzic-bambusy-drzewiaste

Zanim bambusy posadzimy do ziemi lub do donicy, warto namoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Dzięki temu znacznie ułatwimy tym szybko rosnącym trawom ogrodowym ukorzenienie się w nowym miejscu. Po posadzeniu podlewanie jest również bardzo ważne. Szczególnie w gorącym okresie letnim ziemia nie powinna przeschnąć, aby bambus nie zatrzymał wzrostu. Kiedy sadzimy bambusy drzewiaste w gruncie warto założyć im barierę korzeniową, aby rosły tylko tam, gdzie sobie tego życzymy. Tutaj znajdziesz więcej informacji o barierze korzeniowej dla bambusów.

 żywopłot z bambusów drzewiastych

Na początek warto wiedzieć, jak rośnie bambus. Na przykład drzewo rośnie tak, iż co roku staje się wyższe i dzięki nowym słojom jego pień staje się grubszy. Bambus natomiast staje się wyższy dzięki nowym pędom. Co roku w ciągu kilku miesięcy wyrastają z ziemi nowe źdźbła, które są wyższe i grubsze niż pędy z poprzedniego roku. Dlatego warto co sezon przeprowadzać cięcie odmładzające. Jakiś czas temu pisałam już na blogu o przycinaniu bambusów. Zerknij też na poniższy filmik – tak właśnie rozrastają się bambusy drzewiaste.

Aby bambusowy żywopłot zdrowo rósł i pięknie się prezentował warto zapewnić mu przynajmniej 1 m szerokości. Jeśli masz w ogrodzie miejsce węższe, możesz posadzić bambusy kępowe np. bambus czerwony. Te dobrze rosną również w mniejszych ogrodach.

jak osłonić się przed sąsiadami

W jakiej odległości sadzić bambusy drzewiaste?

Duże sadzonki bambusów w donicach 5-15 l wystarczy sadzić co jeden metr, czyli 1 sztuka na 1 m bieżący. Jeśli chcemy uzyskać efekt jednolitej ścianki szybciej – sadzimy gęściej. Mniejsze sadzonki bambusów w donicach 2,5 l najlepiej sadzić co 40-50 cm. Oczywiście można rzadziej – wtedy po prostu nieco dłużej poczekamy. Bambusy możemy sadzić w zasadzie do końca października. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaką mieszankę ziemi dla nich przygotować, sprawdźcie ten post.

A jeśli macie pytania odnoście sadzenia bambusów, bo na przykład to pierwszy orientalny gość w waszym ogrodzie lub na balkonie – piszcie w komentarzach:)

 

ZOBACZ SADZONKI BAMBUSÓW 

BAMBUSY NA ŻYWOPŁOT

  4 odpowiedzi

  1. Witam :) Mam pytanie- czy bambus phyllostachys aureosulcata spectabilis nadaje się do posadzenia w dużej donicy? Mam na tarasie ścianę długości 150cm i planowałam skonastruować przy niej dużą skrzynię i wysadzić do niej 2 sztuki sadzonek kupionych w 2,5 litrowych pojemnikach. Czy mój plan może się sprawdzić? Czy lepiej kupić innąodmianę? ( stanowisko bardzo słoneczne ). Pozdrawiam

   1. Cześć Kamil! Nadaje się, jak najbardziej:) Im większa donica, tym lepiej. Bardzo fajny pomysł, żeby posadzić sadzonki z donic 2,5 l – taka roślina ma wtedy pole do popisu i miejsce do wzrostu. Praktycznie każdy bambus drzewiasty (i kępowy) możesz wysadzić do donicy. Wszystkie drzewiaste nadają się do pełnego słońca, kępowych tylko kilka (fargesia rufa, fargesia robusta’Campbell’). Może masz ochotę dołączyć do naszej bambusowej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1907532456142680 Sporo tu zdjęć bambusów z całej Polski:) Aha, bambusy posadzone w donicach nie są tak odporne na mróz, jak te posadzone w gruncie! Najlepiej je schować na zimę do bezmroźnego i jasnego pomieszczenia. Lub megadobrze zabezpieczyć.

    1. Ja założyłem w donicach kable grzejne – tak mi polecił sprzedawca, oprócz tego 3 cm steropianu. Pierwszy rok przede mną także zobaczymy co z tego wyjdzie.

     1. Takie ogrzewanie może pomóc, chodzi o to, aby ziemia nie zmarzła i nie zamieniła się w bryłę lodu – wtedy korzenie nie mają jak pobierać składników odżywczych z ziemi. W jakim regionie mieszkasz? Trzymam kciuki, daj znać jak będzie wiosną:)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *