Chcesz się ze mną przenieść do Malezji i Singapuru? Obserwuj relację na Instagramie! (klik📲)

O czym musisz pamiętać sadząc bambusy jesienią?

Być może zastanawiasz się, czy sadzenie bambusa jesienią to dobry pomysł? Może powinno się to robić tylko wiosną? W końcu to egzotyczna roślina, która potrzebuje czasu na dobre ukorzenienie się. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego o jesiennym sadzeniu bambusów!

 

bambus na jesień

 

Tak, już wiesz choćby po tytule, że jesienią też można bambusy wysadzić. Pytania jednak zostają dwa: do, kiedy najpóźniej i o czym trzeba pamiętać, aby dały radę zimą.

Na pierwsze z nich odpowiedź znajdziesz tutaj.

Do kiedy można najpóźniej sadzić bambusy?

 

Do tego, o czym musisz pamiętać, przejdę zaraz, najpierw chciałabym Ci jeszcze powiedzieć, jakie plusy ma sadzenie bambusów jesienią:

  1. Dzięki temu, że temperatura spada, ziemia nie wysycha już tak szybko, jak latem. Bambus potrzebuje stałej wilgotności w ziemi, by się dobrze ukorzenić, dlatego w tym aspekcie jesienią mu łatwiej. Dla Ciebie oznacza to mniej podlewania i pilnowania, by ziemia nie wyschła :) (Acz oczywiście będziesz kontrolować sytuację, tylko rzadziej.)
  2. Na jesień sadzonki bambusów możesz dostać w bardzo dobrych cenach, nieraz najniższych w sezonie. W moim    sklepie także co roku mamy sezonową wyprzedaż. Jeśli chcesz dostać o niej informacje, wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter.

 

O czym musisz pamiętać, podczas sadzenia bambusów jesienią?

 

Czas na konkrety. Na początek musisz pamiętać o podlewaniu. Jesienią będzie to potrzebne rzadziej niż latem, ale i tak trzeba pilnować, by ziemia nie wyschła na wiórek. Gdyby tak się stało, bambus się dobrze nie ukorzeni i będzie słaby na zimę. Może jej w rezultacie nie przetrwać.

Druga rzecz, którą warto zastosować od razu po posadzeniu – do ogrodu i do donicy – to ściółka. Na początek wystarczy cienka warstwa np. skoszonej trawy, liści czy zrębków. To pomoże ziemi nie wysychać aż tak bardzo, ograniczy wzrost ewentualnych chwastów, a także lekko już zabezpieczy korzenie i kłącza przed chłodniejszymi nocami.

 

bambusy jesienią

 

Kiedy wieczory staną się już naprawdę zimne, a temperatura zacznie spadać poniżej zera, dosyp bambusom więcej ściółki. Najważniejszą częścią bambusów, w której drzemie cała siła, są korzenie i kłącza – o nią trzeba najbardziej zadbać. Solidna kołdra ze ściółki pomoże tę część zabezpieczyć.

 

Docelowo taka warstwa może mieć i 20 cm. Jeśli masz bambusy w donicach, to ściółki dodasz tyle, ile się w niej zmieści i nie wyleci :) 

 

Na czas dni późno-jesiennych i zimowych, potrzebna już będzie konkretniejsza ochrona, w końcu swoje bambusy sadziłeś niedawno. Aby ułatwić Ci zadbanie o nie zimą, organizuję darmowe wyzwanie na Facebooku, na które możesz zapisać się tutaj.

https://bambusowysen.pl/przezimuj-swoj-bambus/

 

Dostaniesz na maila dwie checklisty z potrzebnymi do zimowania rzeczami – jedną pod bambusy ogrodowe, jedną pod doniczkowe. Warto się w te rzeczy zaopatrzyć wcześniej, żeby mieć je pod ręką, gdy pogodynka zapowie przymrozki :)

Pamiętaj też, że dobre zimowanie jest ważne szczególnie w pierwszych dwóch-trzech latach po posadzeniu, później bambusy aklimatyzują się i wzmacniają. Dobre zimowanie widać wiosną w postaci licznych i grubszych nowych pędów.

 

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *