Marzy Ci się podwyżka? Lub po prostu trochę więcej spokoju i harmonii w pracy? Pomocne mogą okazać się żywe rośliny w biurze:) Korzystny wpływ żywej zieleni na nasze samopoczucie w miejscu pracy może pomóc się skoncentrować, da też odpoczynek naszym oczom. I nerwom. Spokojniejsza głowa ma większe szanse na zawodowy sukces, nie uważacie?:)

rośliny do biura kwiaty

Brytyjscy naukowcy ocenili, że rośliny w biurze pomagają podnieść kreatywność pracowników o 50 procent, a ich wydajność o 40 procent. Zaś badacze z Texas A & M University stwierdzili, że pracownicy, którzy w biurach maja żywe rośliny, bardziej lubią swoja pracę i są bardziej zadowoleni z efektów swojej zawodowej aktywności. Znając te wyniki, chyba warto spróbować? 🙂 To nic trudnego – oto lista top 10 – najlepsze rośliny do biura. Wybrałam do niej takie, które nie wymagają wiele opieki i dobrze znoszą słabsze warunki świetlne. Wystarczy kupić, ustawić i od czasu do czasu podlać:)

1. Palma chamedora

Palma chamedora jest doskonałą rośliną biurową. Już małe egzemplarze wprowadzają dużo zieleni na biurko. Delikatne pierzaste listki mają przyjemny dla oka soczyście zielony kolor. Polecana jest do pomieszczeń, ponieważ dobrze znosi słabe warunki świetlne.Jako roślina do biura jest łatwa w uprawie. Potrzebuje tylko wody i lekkiej, żyznej ziemi. Aby uniknąć zbyt szybkiego wzrostu palmy, powinny być nawożone tylko raz w miesiącu. Tutaj znajdziesz inne palmy doniczkowe dla początkujących – czyli łatwe w uprawie, nie wymagające wiele uwagi – rośliny biurowe.

rośliny do biura palma chamaedorea2. Paproć

Paprocie to idealne rośliny do biura, ponieważ nie wymagają bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej czują się w temperaturze 18 do 23 stopni, a zatem w takiej, która jest odpowiednia również dla nas. Paprocie powinny być regularnie podlewane i nawożone raz na dwa-trzy tygodnie nawozem do roślin zielonych.

rośliny do biura paprotka3. Dracena

Dracena jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w lekko zacienionym miejscu, bo przy nagłym, silnym świetle słonecznym liście mogą doznać poparzeń. Końcówki pędów draceny rosną w kierunku światła, dlatego warto je co jakiś czas obracać. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna. Dracena wybaczy nam, kiedy zdarzy nam się zapomnieć o podlaniu. Te rośliny biurowe o dekoracyjnych liściach nawozimy od marca do sierpnia co dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych.

dracena kwiaty do biura4. Juka

Juka to roślina pustynna. Potrzebuje tylko trochę wody i niewielkiej ilości nawozu. Jeśli podlewamy ją za mocno – traci swe liście. Jest idealna do miejsc słonecznych lub częściowo zacienionych. Nawozimy ją raz w tygodniu w okresie letnim, aby szybko i zdrowo rosła. Juki podlewamy, gdy ziemia przeschnie. W pozostałym czasie wystarczy się nią cieszyć:)

juka kwiaty do biura5. Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty dzięki szczególnie dużym liściom i drzewiastemu pokrojowi będzie ozdobą każdego biura. Figowiec ten dobrze rośnie w ciemniejszych miejscach i potrzebuje niewiele wody. Szczególnie wiosną i latem do wody, którą go podlewamy, dodajmy nawozu do roślin zielonych, co dwa tygodnie. Odwdzięczy się piękną zielenią liści.

figowiec kwiaty do biura6. Zielistka

Jeśli chodzi o kwiaty do biura, to zielistka jest chyba numerem 1. Tutaj nic nie może pójść źle. Rośnie zarówno w pomieszczeniach ciemnych, jak i w jasnych. Doskonale radzi sobie z niższymi i wyższymi temperaturami. Ponadto potrzebuje tylko trochę wody. Długi weekend bez podlewania przetrwa bez żadnych problemów. W okresie od marca do września warto raz w tygodniu podlewać zielistkę woda z nawozem. W miesiącach zimowych wystarczy raz na trzy tygodnie.

zielistka kwiaty do biura7. Szeflera

Jeśli szeflera ustawiona jest w odpowiednim miejscu, jest łatwa w uprawie. Preferuje jasne, ale nie mocno nasłonecznione miejsca – zwłaszcza w zimie. Wiosną i latem potrzebuje dużo wody, ale nie lubi mokrych stop, czyli w wodzie stać nie powinna. W zimie, kiedy roślina stoi w chłodniejszym miejscu wystarczy ja podlać raz w tygodniu. Nawozimy od marca do września. Szeflera ponadto ujemnie jonizuje i nawilża powietrze, co sprzyja naszemu samopoczuciu i zdrowiu.

szeflera kwiaty do biura8. Epipremnum

Epipremnum preferuje jasne miejsce. To szybko rosnące pnącze trzyma się wszystkiego, na czym może się podciągnąć w górę. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna. Polecam je jako kwiaty do biura, bo przetrwa krótkie fazy przesuszenia. Najlepiej rośnie podlewana odstaną wodą. Epipremnum nawozimy od marca do października, mniej więcej co dwa tygodnie. W biurze będzie codziennie cieszyć kaskadą liści.

Epipremnum rośliny do biura9. Aspidistra

Łatwa w uprawie i wieczniezielona: to aspidistra. Kto by pomyślał, że te rośliny z rodziny szparagowatych to idealne kwiaty do biura. Jest bardzo odporna na niekorzystne warunki, dlatego jej potoczna nazwa to żelazny liść. Potrzebuje tylko niewiele wody. Wiosną i latem co dwa tygodnie podlewamy ją woda z nawozem do roślin zielonych.

aspidistra rośliny do biura10. Fikus

Ficus lubi bezpośrednie nasłonecznienie. Jeśli ma zbyt mało światła, to traci swe liście. Podlewamy go wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha. Fikus potrzebuje nawożenia  do końca sierpnia – około raz w tygodniu. W zimie wystarczy raz w miesiącu. Jeśli dzielisz swoje biuro z kolegami, to zanim kupisz fikus warto zapytać, czy ktoś z nich nie jest uczulony na sok zawierający lateks.

fikus kwiaty do biura

Dlaczego warto wprowadzić do swojego biura trochę zieleni? Zielony kolor działa uspokajająco, pomaga się skoncentrować. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Kiedy patrzymy na rośliny lub zielone ściany – oczy odpoczywają. Nawet zielona tapeta na pulpicie komputera robi różnicę – sprawdźcie sami:)

Ustawienie rośliny na biurku to tylko drobna zmiana, ale możne poprawić nasze samopoczucie w pracy. Spędzamy w niej wiele godzin, każda możliwość poprawienia panujących w niej warunków jest warta wypróbowania.

Czy macie już u siebie jakąś liściastą ozdobę? Piszcie w komentarzach!

foto: Pinterest

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.