Za naszymi oknami już od jakiegoś czasu jest biało, delikatnie rzecz ujmując:) Nie możemy narzekać na brak śniegu, przeciwnie, w takich ilościach okazuje się on raczej kłopotliwy:) Dalsze opady są nieuniknione, warto zatem zajrzeć do naszych bambusów i uwolnić w razie potrzeby od ciężaru tej nadmiernej bieli. Bambusy przysypane śniegiem zbyt długo, mogą się połamać, szczególnie jeśli śnieg zostanie zmrożony na twardą, ciężką bryłę.

 
 

bambusy przysypane śniegiem

Patrząc na nieokryte bambusy przysypane śniegiem widzimy, jak bardzo mogą się one uginać pod jego ciężarem, nierzadko kładą się nawet prawie poziomo. Dla Fargesii, czyli bambusów kępowych, nie jest to żadem problem, bo kiedy śnieg stopnieje łodygi znów się wyprostują.  Dla Phyllostachysów, czyli bambusów drzewiastych, mokry i ciężki śnieg stanowi już większy kłopot, dlatego warto strząsać do z łodyg i pozbyć się obciążenia.

Przeczytaj: Jak przezimować bambusa oraz o zimowej ochronie bambusów.

 
 

bambus przysypany śniegiem

 Dla czerwonego bambusa (Fargesia jiuzhaigou 1) taka ilość śniegu na łodygach to żaden problem. Śnieg stopnieje i łodygi znów się wyprostują.

 
 

bambus w zimie

 

 Taka ilość śniegu na łodygach Phyllostachysa bissetii zupełnie mu nie zaszkodzi, ale przy większych ilościach, gdy widzimy, że łodygi zaczynają się uginać, warto strząsnąć śnieg.

bambus pod śniegiem

Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis’ w zimowej scenerii.

 

 

Sylwia Hennek

blogerka, miłośniczka palm, bambusów i czekolady. Te trzy rzeczy widzi wszędzie - oglądając "Ojca chrzestnego", podróżując po Bałkanach czy spacerując po krakowskim rynku. Rośliny i czekolada to dla niej sposób na znalezienie chwili oddechu w pędzącym świecie.