Bambusy to rośliny, które ludzie obserwują z zaciekawieniem i jednocześnie z pewną dozą wątpliwości.
Rośliny te są egzotyczne, a klimat panujący w Polsce niekoniecznie egzotyczny przypomina. Dla nas – osób, które na co dzień zajmują się sprzedażą, sadzeniem i pielęgnacją bambusów pewne kwestie wydają się być oczywiste!
Dlatego dzisiaj odpowiadamy na Wasze wątpliwości, o których daliście nam znać w ostatniej ankiecie. Pokażemy Wam też, dlaczego nasi obserwatorzy wybrali właśnie bambus do swojego ogrodu i donicy.
Dlaczego wybraliście bambusy?
Z powodów, które sprawiły, że zapragnęliście mieć bambusy, najczęściej piszecie, że chcecie dodać swojemu ogrodowi egzotycznego i zimozielonego akcentu. Że bambusy są piękną ozdobą balkonu i mogą pomóc w osłonięciu się od sąsiadów. A także dają poczucie spokoju, wolności i energii.
U niektórych z Was już rosną – i chcecie więcej lub też czekacie na nie bardzo, by w końcu poczuć więcej prywatności.
Zapytaliśmy Was również: „Z czym Ci się kojarzą bambusy?”. I musimy przyznać, że nam dokładnie tak samo bambusy kojarzą się z:
- z wolnością, słońcem
- z odpoczynkiem
- z wakacjami
- z egzotyką
- ze spokojem.
No tak, bambusy to zdecydowanie egzotyka i spokój. Mając je w ogrodzie można przez chwilę poczuć się jak na wakacjach bez potrzeby wyjeżdżania daleko. Uspokoić myśli patrząc na liście poruszane wiatrem i słuchając ich szumu.
Otaczając się zielenią łatwiej nam zachować równowagę. Po ciężkim dniu w pracy odpoczynek w ogrodzie wśród roślin działa zbawiennie na naszą głowę, nerwy i zdrowie. Połącz to z przyjemną jogą, medytacją czy muzyką, a stan ZEN w Twojej oazie spokoju będzie na wyciągnięcie ręki.
Albo po prostu spokojnie, świadomie pooddychaj. Lepsze samopoczucie gwarantowane :)
Wasze pytania, obawy – i nasze odpowiedzi
Obawiam się zimy.
Bambusy to naprawdę odporne rośliny. W moim ogrodzie rosną już niemal 10 lat. Podobnie w opolskim Zoo, gdzie poza solidną warstwą ściółki chroniącej przed zimnem korzenie nie mają żadnego okrycia na zimę.
Zimowanie i pielęgnacja bambusów w ogrodzie nie jest niczym skomplikowanym. Sypiemy warstwę ściółki właśnie, a jeśli mieszkasz w chłodniejszym regionie możemy dodatkowo otulić je białą agrowłókniną. Tak jak otula się wrażliwsze ogrodowe krzewy.
Z kolei zimowanie bambusów w donicy jest nieco trudniejsze. Najlepiej mieć ocieplony pojemnik już na start. Potem ustawić go na styropianie dla ochrony przed chłodem od spodu. Następnie ześciółkować i otulić włókniną. Gdy będzie mróz przystawić do ściany budynku, gdzie jest cieplej. Zawsze możesz do nas napisać przed zimą :)
Ochrona przed wiatrem.
Te orientalne trawy są elastyczne. Pod wpływem wiatru uginają się i wracają do poprzedniego stanu raz-dwa, dlatego groźniejszy może być mroźny wiatr, który działa wysuszająco. Zwykle pojawia się pod pod koniec stycznia/w lutym. Wtedy, jeśli bambus rośnie w bardzo przewiewnym miejscu, można go po prostu utulić białą agrowłókniną.
Mam piaszczystą ziemię.
Bambusy mają wiele liści, a wypuszczanie nowych pędów kosztuje je sporo energii. Dlatego ważne jest odpowiednie podłoże.
Bardzo piaszczyste jest dobrą bazą, bo jest bardzo przepuszczalne – co jest dużym plusem na zimę i wiosnę, ponieważ woda w takiej ziemi nie zalega (bambusy nie lubią mokrych stóp). Takie piaszczyste podłoże trzeba wzbogacić o kupną ziemię uniwersalną o neutralnym pH (między 5,5-6,5).
Niemal każda ziemia w sklepie ogrodniczym się nada, bo większość z nich ma właśnie uniwersalny odczyn.
Nie podołam w pielęgnacji bambusów. / Zrobię coś nie tak.
Tego bym się zupełnie nie obawiała – masz przecież nas! Zawsze w razie wątpliwości czy pytań możesz się z nami skontaktować, chętnie doradzimy! Nasza współpraca nie kończy się na przesłaniu Ci sadzonki :)
Zapraszamy także do naszej bambusowej grupy na Facebooku – chętnie pomagamy.
Dodatkowo bambusy to rośliny, które rosną stosunkowo szybko i dość chętnie wybaczają wszelkie błędy – oprócz bardzo mokrego podłoża, czyli ziemi-bagienka ;)
O ziemi dla bambusów mówiliśmy na egzotycznej pogawędce #8.
Nie wiem, ile sadzonek potrzebuję.
Jeśli planujesz posadzić bambusy w dłuższej donicy lub jako żywopłot, średnio możesz posadzić 2 sadzonki w doniczkach 2,5 l na 1 metr długości.
Sadzonki w doniczkach 5 L lub 10 l wystarczy posadzić co 1 m. Więcej o tym w jakiej odległości sadzić bambusy drzewiaste i kępowe poczytasz na blogu.
TUTAJ O DRZEWIASTYCH i TUTAJ O KĘPOWYCH
Jakiej ziemi potrzebują bambusy?
O podłożu dla bambusów opowiadałam niedawno na Egzotycznej Pogawędce. Może to nagranie odsłuchać TUTAJ.
Ogólna zasada jest taka: ziemia przepuszczalna, żyzna, o neutralnym pH. Czyli jak najbardziej ziemia uniwersalna ze sklepu ogrodniczego będzie ok!
Jest tyle różnych gatunków… Jak wybrać odpowiedni?
To prawda, kiedy raz wejdzie się w świat bambusów, okazuje się, że jest ich tak wiele – i wszystkie mają swój urok! Jeśli to Twój pierwszy bambus, najlepiej wybrać te najbardziej odporne.
– filostachys Bisseta (cały zielony),
– filostachys złotobruzdowy 'Spectabilis’ (zielone liście + żółte pędy z zielonym paskiem gdzieniegdzie w wyżłobieniu),
– filostachys złotobruzdowy 'Aureocaulis’ (Ciemno zielone liście i intensywnie żółte pędy). Te mogą rosnąć w każdym stanowisku – słońcu, cieniu i półcieniu.
– fargezja rozłożysta (bujna i „przelewająca się” na boki),
– czerwony bambus (piękne pędy i delikatne listki, super do półcienia i cienia, rośnie bardziej pionowo),
– fargezja lśniąca 'Volcano’ (bardzo żywotna, pędy mogą w słońcu zabarwić się na bordo).
Kiedy i czym nawozić?
Wiosną, pod koniec marca / na początku kwietnia, możesz zastosować przekompostowany obornik, obornik w granulkach lub nawóz długoterminowy do bambusów COMPO.
TUTAJ możesz zobaczyć krótki film, na którym opowiadam o nawożeniu.
Boję się, że nad nimi nie zapanuję.
To jeden ze stereotypów związanych z bambusami. Nie wszystkie bambusy rosną silnie (np. fargezje rosną zupełnie spokojnie, więc możesz wybrać je). Dla bambusów ekspansywnych mamy odpowiednią barierę, która stosowana jest w całej Europie.
Jeśli martwisz się, czy bambus zarośnie Ci ogród, zachęcam do odsłuchania EGZOTYCZNEJ POGAWĘDKI #6.
Masz wiele wątpliwości związanych z sadzeniem i pielęgnacją bambusów? To zapraszam Cię do skorzystania z indywidualnej konsultacji bambusowej. Pomogę Ci wybrać odpowiedni gatunek do Twojego ogrodu.