Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię przesadzać rośliny do nowych doniczek. Frajda podobna jest to tej, jakbym sama zakładała jakaś nową bluzkę. Z przesadzeniem palm jest podobnie, choć nie trzeba tego robić często. Są jednak – moim zdaniem – 3 sytuacje, kiedy przesadzanie palmy to konieczność.

 

Przesadzanie palmy - kiedy przesadzić palmę?

Powód 1 – przesadzanie palmy po zakupie

Sama prowadzę sklep z roślinami egzotycznymi i wiem, że nieraz ziemia, w której rośliny przyjeżdżają ma przede wszystkim za zadanie odżywić je i być przy tym jak najlżejsza – ze względu na to, że transport kosztuje. Dlatego też zawsze radzę, żeby po zakupie nowej palmy przesadzić ją do nowej ziemi i większej doniczki. Dzięki temu mamy pewność, że podłoże będzie naprawdę żyzne. To, że będzie cięższe nam już w niczym nie przeszkadza – przeciwnie, doda tylko donicy stabilności.

Jeśli masz większe palmy i lubisz w sezonie trzymać je na dworze, wsyp na dno grubszy żwir, zamiast lekkiego keramzytu. Donica będzie stabilniejsza.

 

Powód 2  – przesadanie palmy, gdy korzenie wychodzą z doniczki

To jest jedna z najważniejszych i zarazem najprostszych zasad w uprawie palm. Tak naprawdę stosuję ją do wszystkich roślin. Kiedy tylko widzisz, że korzenie rośliny wychodzą od spodu doniczki – przesadź ją do większej. Palmy najlepiej rosną w tak zwanych doniczkach ‘palmówkach’. To podłużne donice, w których palowy korzeń palm ma więcej miejsca, by rosnąć w głąb, tak jak w naturze. W takiej donicy palma wygląda jak prawdziwa królowa, wyprostowana, silna, elegancka.

 

Przesadzanie palmy

Powód 3 – przesadzanie palmy, gdy choruje

Moim zdaniem, kiedy palma choruje, a nie wiemy już co jej tak naprawdę jest, warto wymienić jej ziemię. Wyjmujemy palmę ze starej donicy, otrzepujemy delikatnie korzeń ze starej ziemi i sadzimy w nowej. Pamiętaj, żeby dobrze wyczyścić pojemnik lub użyj nowego. Jeśli zapominasz o nawożeniu palmy, w pewnym momencie ziemia, w której rośnie nie ma już wystarczająco składników, alby królową odżywić. Wtedy jest ona podatna jest na choroby czy szkodniki. Przesadzanie palmy do nowego podłoża to jeden ze sposobów, który może jej wtedy pomóc.

Tym niemniej, gdy roślinie coś dolega, po pierwsze dowiedz się co to może być. Możesz na przykład zapytać na naszej palmowo-bambusowej grupie na Facebooku. Możesz też sprawdzić te dwa wpisy na moim blogu:

Swoje palmy przesadzam zwykle raz na dwa lata. Sprawdzam korzenie i jeśli wychodzą już z doniczki – zmieniam pojemnik na większy.

Jeśli masz dużą i ciężką palmę, którą trudno będzie przesadzić możesz zrobić tak: zbierz wierzchnią warstwę ziemi, tyle ile możesz i zastąp ją świeżym podłożem. Pamiętaj też, żeby do 6 tygodni po przesadzeniu palmy nie podlewać jej nawozem. Korzenie podrażnione przesadzaniem mogą to źle przyjąć.

U mnie na wiosenne przesadzenie czekają 3 królowe: liwistona okrągłolistna (przepiękna, kupiłam ją za 29,99 w Ikei, link tu), palma kokosowa (z Kauflandu) i kencja z mojego sklepu Oaza-Palmy. O przesadzaniu i uprawie palmy kokosowej poczytasz u Andrzeja, bardzo polecam ten wpis!

Jeśli tylko masz jakieś pytania odnoście przesadzania palm, napisz w komentarzu!