Egzotyczna Pogawędka to cotygodniowe spotkania na żywo, na których poruszam różne tematy związane z egzotycznymi roślinami: bambusami, palmami, agawami, bananami i nie tylko. Opowiadam jak je wybrać, jak sadzić i uprawiać, co robić a czego niekoniecznie. Staram się pokazać, że rośliny egzotyczne wcale nie muszą być tak trudne w uprawie, jak nam się wydaje. Nagrania z tych spotkań wrzucam także na bloga.
#Egzotycznapogawędka odbywa się co niedziela na fanpage’u mojego sklepu Oaza-Palmy i na Instagramie. Zapraszam, jeśli masz ochotę być na żywo!
Tym razem:
- opowiadałam o dwóch głównych rodzajach bambusów – kępowych i drzewiastych
- wyjaśniam czym się różną i dlaczego wiedza.o tym jest tak ważna
- dodaję kilka słów o tym, do czego te różne rodzaje bambusów polecam najbardziej – mam nadzieję, że będzie Ci o wiele łatwiej wybrać odpowiedni.
Poniżej znajdziesz nagranie, a zaraz później transkrypt jeśli wolisz czytać :)
Dzień dobry!
Witam Was na czwartej egzotycznej pogawędce – dziś będziemy rozmawiać o bambusach i o tym jak je wybrać.
Porozmawiamy o dwóch rodzajach bambusów: o fargezjach i filostachysach.
_____________________________________________________________________________
Bambusy, które mogą rosnąć w Polsce (i które również mamy w sklepie oaza-palmy.pl) to bambusy należące głównie do dwóch rodzajów: fargezji i filostachysów.
Dlaczego warto wiedzieć o tych dwóch grupach bambusów? Dlatego, że bardzo różnią się sposobem w jaki rosną pod ziemią. Jedne są spokojne, a drugie bardzo silne i rosną ekspansywnie.
Bambusy kępowe – fargezje
Ten rodzaj bambusów jest ‘spokojny’. Ich korzenie rosną w specyficzny sposób i nie potrzebują żadnych barier. System korzeniowy fargezji zwany pachymorficznym oznacza, że mają krótkie rozłogi (kłącza) i one rosną w taki sposób:
2:45 – pokazuję jak rosną fargezje
Kłącza fargezji wyrastają z niedużej odległości od siebie, i wykształcają gęsto rosnące pędy. W efekcie, jeśli posadzimy sobie żywopłot z takich bambusów, to będzie od bardzo gęsty i nie przejrzysty.
4:01 – pokazuję na zdjęciu jak wygląda pachymorficzy system korzeniowy fargezji
Fargezje w porównaniu do drugiego rodzaju bambusów – filostachysów – pozostają niższe, bo wyrastają tak do 2-3 metrów wysokości. Przez to, że nie rosną tak aż tak silnie świetnie nadają się do donic – nie trzeba ich tak często przesadzać.
5:01 – pokazuję jak wyglądają fargezje pod ziemią
Jak widzicie na zdjęciu te małe „robaczki” ze stożkami to są młode pędy, rozłogi. Rosną bardzo blisko siebie, są cienkie, ale jest ich więcej.
Bambusy drzewiaste – filostachysy
Bambusy drzewiaste nazywają się tak dlatego, że nad ziemią przypominają bardziej drzewa niż trawy – mają grubszy pęd i zieloną liściastą część, która wygląda jak korona drzewa.
Bambusy drzewiaste mają pod ziemią zupełnie coś innego niż fargezje. Ich system klączowy nazywa się leptomorficznym ( lepto znaczy z greckiego „cienki”).
Bambusy drzewiaste pod ziemią puszczają długie rozłogi i potem w nierównomiernych odstępach wypuszczają pędy nadziemne. Trochę kojarzy mi się to z EKG —> mamy „piknięcie” i kreskę do góry, „piknięcie” i kreskę do góry… :)
Przez to będą nam się silnie rozrastały – dlatego zawsze do tych bambusów zalecam barierę korzeniową.
Nawet jeśli klienci mówią, że mają na bambusy dużo miejsca i mogą rosnąć, gdzie chcą to zalecam barierę mimo wszystko: jest wtedy mniej pracy przy nich. Chodzi o to, żeby wyznaczyć im teren na jakim mogą rosnąć – unikniemy wtedy np. przypadkowego wyskoczenia bambusów u sąsiada (który niekoniecznie musi być ich fanem ;) ) O barierze korzeniowej opowiadam na Egzotycznej Pogawędce #6 (Odsłuchaj nagranie: O barierze korzeniowej).
08:04 – pokazuję dla porównania jeszcze raz bambusy drzewiaste i kępowe
09:07 – pokazuję jak wygląda kłącze bambusa drzewiastego
Jaki bambus wybrać?
Bambusy drzewiaste rosną wyższe od 3 do 7 metrów i będą grubsze – ich pędy mogą osiągać nawet 4 cm grubości.
Phyllostachys nuda – potrafi urosnąć na 7,5 metra!
Filostachysy uwielbiają słońce, nawet takie ostre – wtedy rosną szybciej.
Oczywiście w cieniu i półcieniu też będą rosły, ale minimalnie wolniej. I będą miały inne wybarwienie liści, zieleń będzie bardziej głęboka, intensywna.
11:05 – pokazuję jak będą wyglądały fargezje nad ziemią
Jest kilka gatunków fargezji, które nadają się do słońca, a wszystkie nadają się do cienia i półcienia.
11:39 – pokazuję jak będą nad ziemią wyglądały bambusy drzewiaste, czyli filostachysy
Mają dużo wyraźniejsze pędy niż bambusy kępowe i bardzo bujną górę liści.
Krótkie podsumowanie:
Omówiliśmy dwa rodzaje bambusów: kępowe (fargezje) i drzewiaste (filostachysy).
Przy wyborze danego bambusa warto na początek sprawdzić, czy będzie potrzebował bariery korzeniowej. Jeśli mamy mały ogródek to nie sadzimy tam bambusa drzewiastego (mimo, że są przepiękne). W malutkim ogrodzie będą się one koniec końców męczyły.
Bambusy kępowe, czyli te, które nie potrzebują barier, rosną bardzo różnie np. Fargesia rufa, którą widzieliście na Facebooku (wrzucałam zdjęcie kilka dni przed live’m) – rośnie bujnie, kuliście przelewając się na boki. Inne gatunki mogą mieć pokrój bardziej pionowy, kolumnowy – jak czerwony bambus.
Do donic bardziej polecam fargezje – wolniej nam wypełnią pojemnik i nie trzeba będzie jej tak często przesadzać. Musimy się przed wyborem zastanowić przede wszystkim jaki efekt chcemy uzyskać: np. Czy nieprześwitujący zielony ekran z liści, czy wyraźnie widoczne pędy. Warto pamiętać, że jeśli donica ma 30 cm głębokości to jest to dla bambusów mało. Jeśli chcemy posadzić bambus drzewiasty, to głębokość donica minimum 50 cm głębokości.
(Czytaj więcej: Bambus w donicy na balkonie lub tarasie)
16:43 – pokazuję okładkę książki, z której mam zdjęcia (Bamboo for Gardens: Ted Jordan Meredith)
______________________________________________________________________________
Odpowiadam na pytania:
Jak szybko przyrasta bambus w optymalnych warunkach?
1/3 wysokości jaką ma teraz zyska na następny rok. Bambusy nie rosną jak drzewa: cały rok, równomiernie. Tylko na wiosnę wypuszczają pędy takie gołe i jak będzie blisko maksymalnej wysokości zacznie wypuszczać boczne gałązki.
Kiedy najlepiej przycinać bambusy?
Są różne rodzaje przycinania np. Czyszczące po wiośnie – zrobię o tym osobny live A tymczasem można więcej poczytać na blogu (Czytaj więcej: Przycinanie bambusów – nieskończone możliwości kształtowania)
Jak zabezpieczyć te bambusy, które będą rosły w donicach/skrzyniach?
Najlepszym sposobem jest przeniesienie ich do jasnego, chłodnego pomieszczenia (podobnie jak zimujemy oleandry czy inne wrażliwsze egzotyki). Trzeba pamiętać o tym, że bambus, który jest posadzony w gruncie ma zupełnie inną styczność z chłodem niż taki, który jest posadzony w donicy. Donice możemy położyć również na styropianie, przysunąć je do ściany budynku, a same bambusy ześciółkować i owinąć białą agrowłókniną.
Mam bambus Bisseta (Phyllostachys bissetii) – jak się okazuje za blisko siebie posadzony. Przesadzić czy zostawić?
Jeśli możesz to przesadź, możesz go też podzielić i porozsadzać do donic. Dla zdrowia rośliny lepiej jeśli ma więcej miejsca.
Jak głęboko drzewiasty puszcza korzenie? Jak wysoka potrzebna jest bariera korzeniowa?
Bambusy rosną do około 50 cm w głąb ziemi, dlatego bariera korzeniowa, którą mamy dostępną w sklepie ma 64 cm po to żeby był zapas w dole i w górze. Pamiętajcie, żeby nad ziemią zostawić też trochę wystającej bariery – dlatego, że bambusy drzewiaste mogą wyskoczyć z ziemi i ją przeskoczyć. Dzięki temu, że trochę bariery wystaje, będziemy mogli to zobaczyć i taki pęd obciąć sekatorem.
Jaka minimalna szerokość rabaty dla filostachysa?
Im więcej tym lepiej – ale 2m x 2m to jest moim zdaniem minimum.
Kiedy można myśleć o nawożeniu bambusów?
Jak minie ryzyko przymrozków. (Czytaj więcej: Kiedy i czym nawozić bambusy?)
Czy da radę poskromić bambus bez bariery za pomocą szpadla?
Oczywiście, że da rade, ale to będzie pracochłonne! Jeżeli macie czas i ochotę to jak najbardziej można żadnych barier nie stosować. Na wiosnę można zrobić rundę i obkopać kępę. Powyciągać niepotrzebne pędy.
Jest też taki alternatywny sposób dla bariery korzeniowej: bambus sadzimy na wzgórku/podwyższeniu i dookoła robimy rowek. Jeżeli bambus będzie rósł poziomymi rozłogami, to jak przebije ściankę wzgórza – zobaczymy pęd i możemy go obciąć.
Kiedy planujemy wysyłkę bambusów zakupionych w przedsprzedaży?
Jeżeli już widzieliście cennik to wiecie, że wysyłka zależy od pogody. Nie ma sensu sprowadzać roślin i potem zastanawiać się czy pogoda będzie ok, czy będą mrozy czy nie (żeby im nie zaszkodzić). Będziemy Was informować o konkretnej dacie, ale myślę że to będzie w okolicach Świąt Wielkanocnych.
Jaki nawóz teraz na wiosnę, a jaki na jesień? Z tego co wiem na jesień mniej azotu dajemy.
To prawda, na jesień dajemy mniej azotu, bo on pobudza wzrost (a my w okresie jesiennym chcemy ustabilizować roślinę przed zimą, a nie popędzać do wzrostu). Na wiosnę oborniki super się sprawdzają, szczególnie koński. (Czytaj więcej: Kiedy i czym nawozić bambusy?)
Czy bambus można hodować w domu?
Nie polecam tego zupełnie. Jeśli ktoś ma takie wielkie marzenie i chciałby mieć bambus w domu to trzeba pamietać o tym, że jest z tym sporo pracy związanej, cała masa warunków do spełnienia. Wtedy też wybieramy gatunki tropikalne, jak Bambusa vulgaris.
W jakiej odległości od drewnianego płotu sadzić bambus? Jakie zachować odstępy pomiędzy sadzonkami?
Generalnie przyjmuje się, że co 50 cm te kępowe (bo one rosną spokojniej), te drzewiaste szerzej. Nie sadzimy ich za blisko, żeby miały pole do popisu :) (Czytaj więcej: W jakiej odległości sadzić bambusy drzewiaste)
Bambusy kępowe można posadzić w odległości 1,5 metra od płotu, bambusy drzewiaste można nieco bliżej + odgradzamy je barierą korzeniową. (Czytaj więcej: W jakiej odległości sadzić bambusy kępowe)
__________________
Widzę, że niemal wszystkie pytania dotyczą bambusów drzewiastych – nie dziwię się bo one są najbardziej efektowne, mają właśnie takie pędy, które się kojarzą z bambusem :)
KILKA SŁÓW O PRZEDSPRZEDAŻY:
Przedsprzedaż trwa od 7 lutego do 13 marca do godziny 14:00. To jest ważne, bo jeśli ktoś zapomni, to niestety nie będziemy mogły przyjąć zamówienia na przedsprzedażowych warunkach – bo cały harmonogram nam się poprzestawia.
W tym roku jest nieco mniej tych ciekawszych gatunków bambusów w przedsprzedaży, bo jako sklep internetowy jesteśmy też uzależnieni od rozmiaru i wagi sadzonek – te rzadsze są zwykle znacznie większe, niż 2 m, dlatego nie można ich wysłać kurierem.
Jeżeli jesteście zainteresowani cennikiem przedsprzedażowym to wystarczy wejść na stronę: https://przedsprzedaz.oaza-palmy.pl/zapisy
🌿 LISTĘ WSZYSTKICH EGZOTYCZNYCH POGAWĘDEK ZNAJDZIESZ TUTAJ